Rusko ve středu oznámilo vyhoštění jednoho maďarského a jednoho belgického diplomata jako odvetné opatření za rozhodnutí, které Budapešť a Brusel učinily po propuknutí aféry okolo otrávení bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Anglii.
Londýn z útoku nervově paralytickou látkou obvinil Moskvu, ta nařčení odmítá. Obě země si navzájem vyhostily desítky diplomatů, stejný krok v uplynulých dnech podnikli i britští spojenci, včetně Česka. Celkem bylo vyhoštěno na 150 ruských diplomatů ze skoro tří desítek států. Moskva odpovídá recipročně.
"V odpovědi na nepodložené kroky Maďarska ruská strana označila za nežádoucí osobu jednoho zaměstnance maďarského velvyslanectví," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí poté, co si předvolalo maďarského velvyslance.
Budapešť se rozhodla vyhostit jednoho z ruských diplomatů 26. března.
Ruské úřady oznámily Belgii rozhodnutí označit za personu non grata jednoho diplomata z belgického velvyslanectví v Moskvě. I v tomto případě jde o zrcadlovou odpověď na belgické rozhodnutí z minulého týdne o vyhoštění jednoho ruského diplomata.
Rusko podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova určitě vyšle na své ambasády nové pracovníky jako náhradu za vyhoštěné diplomaty. Například v USA věci podle Rjabkova dospěly tak daleko, že ruské zastupitelské úřady ve Washingtonu a New Yorku byly kádrově tak oslabeny, že ve značné míře přišly o možnosti pracovat "na obsaženém naplnění vzájemných vztahů", ve kterých přibývá politických problémů v "bezprecedentním rozmachu". Nadále je však podle Rjabkova potřebná praktická spolupráce v oblastech sahajících od boje proti terorismu až po vesmír.