Rusové chtějí jadernou paritu s USA
07.12.2007 18:31
Rusko a Spojené státy by měly mít stejně silný jaderný potenciál, řekl v pátek první místopředseda ruské vlády a bývalý ministr obrany Sergej Ivanov. Rada ministrů zahraničí Severoatlantické aliance později prohlásila, že NATO čeká s Ruskem „náročné" období.
Ivanov, jeden z mužů, jejichž jméno často padá v souvislosti s blížící se volbou nového ruského prezidenta, podle agentury ITAR-TASS také řekl, že ruský vojenský a především jaderný potenciál musí být na odpovídající úrovni, pokud si chce země uchovat nezávislost.
"Slabé nemilují, nenaslouchají jim a urážejí je. Ale když budeme mít paritu, budou s námi hovořit jinak," řekl dnes Ivanov na jednání ruské Vojensko-průmyslové komise. Připomněl také svůj rozhovor s bývalým americkým ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem, který mu prý řekl, že argumenty určitého člověka jsou vnímány daleko více, když se nejen směje, ale má navíc pod sakem pistoli.
Ivanov pochválil práci někdejšího sovětského ministerstva středního průmyslu, ze kterého se vyvinula nynější státní agentura Rosatom, neboť tento úřad prý Moskvě jadernou paritu s USA dokázal zajistit.
Zároveň však Ivanov zdůraznil, že Rusko nepotřebuje mnohamilionovou armádu, tisíce jaderných hlavic a celou ekonomiku pracující pro potřeby zbrojního průmyslu. "Snažíme se zajistit plnění současných úkolů s minimálním nutným odstrašujícím potenciálem a pomocí asymetrických odvetných kroků," podotkl vicepremiér. Ruská armáda má podle něj být především kompaktní, mobilní, dobře vyzbrojená a vybavená s využitím nejmodernějších poznatků vědy a techniky.
Ministři zahraničí Severoatlantické aliance dnes na jednání v Bruselu formálně uznali rostoucí rozpory mezi bývalými nepřáteli z dob Studené války. Mnohé výroky z poslední doby však dávají vzpomenout na onu neutěšenou dobu, kdy neustále hrozil jaderný konflikt.
„Deset let po založení Rady NATO-Rusko vstupuje toto partnerství do náročného období," cituje agentura Reuters prohlášení aliančních ministrů. Právě za posledních deset let se mnohé zlepšilo, ale poslední vojenské signály z Ruska jsou pro NATO znepokojující.
Dialog však neodmítá: „Oceňujeme a chceme pokračovat v našem konstruktivním dialogu s Ruskem, včetně témat na kterých se neshodneme."
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se svými protějšky nedokázal podle očekávání nalézt společnou řeč na témata, jako je Kosovo, nebo odstoupení Ruska od Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE).
Rusko zároveň hlasitě protestuje proti americkým plánům na stavbu radaru protiraketového systému v České republice.
Ruský prezident Vladimir Putin v minulých měsících nařídil obnovit hlídkování ruských strategických bombardérů nad světovými oceány, tento týden padlo rozhodnutí poslat na moře opět hlídkovat i ruskou flotilu.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.