Sporné území
Rusové se obávají odevzdání části Kuril Japonsku
20.11.2018 11:53
Na ruském Dálném východě sbírá skupina aktivistů podpisy pod výzvu Kremlu, aby nedopustil navrácení části jižních Kuril Japonsku. Napsala to agentura Interfax. Možnost ztráty skupiny ostrovů, které Sovětský svaz anektoval po druhé světové válce, podle autorů petice otevřela dohoda o řešení vleklého rusko-japonského územního sporu. Té minulý týden na jednání v Singapuru dosáhli ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe.
Podstatou dohody mezi Putinem a Abem je podle Kremlu návrat k sovětsko-japonské deklaraci z roku 1956, která ukončila válečný stav mezi oběma zeměmi. V dohodě, která fakticky normalizovala styky mezi znepřátelenými státy, se Sovětský svaz mimo jiné zavázal, že po podpisu mírové smlouvy mezi oběma zeměmi předá Japonsku anektovaný ostrov Šikotan a také Habomajské ostrovy, což je skupina ostrůvků v jižní části Kuril. Navzdory občasným pokusům o smír dosud mírová smlouva podepsána nebyla.
Abe podle listu Asahi v Singapuru slíbil Putinovi, že pokud Rusko Japonsku část sporných Kurilských ostrovů přenechá, nebudou na nich americké vojenské základny.
Kromě ostrovů Šikotan a Habomai Sovětský svaz po válce zabral i jihokurilské ostrovy Iturup a Kunašir, jichž se ale smlouva z roku 1956 netýká. Většinou nehostinné, nerovnoměrně osídlené ostrovy se skromnou vegetací a subarktickým klimatem Japonsko označuje za "severní teritorium" a anexi Moskvy neuznává.
Petici varující Putina před odevzdáním části jižních Kuril zorganizoval šéf sachalinské odbočky Ruské zeměpisné společnosti Sergej Ponomarjov, napsal Interfax. Kolik podpisů shromáždil, agentura neuvádí. "Lidé mně telefonují a ptají se, kde je možné petici podepsat. Protestují proti revizi druhé světové války," citoval Interfax Ponomarjova. Iniciátor petice argumentuje deklarací o státní svrchovanosti Ruské federace z roku 1990, podle níž nelze hranice státu změnit bez referenda.
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov před několika dny prohlásil, že žádná "separátní smlouva" o předání části Kuril Japonsku se nechystá. Diskuse o dohodě z roku 1956 "absolutně neznamená automatické předání žádného území," konstatoval mluvčí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.