Rusové se začínají ptát: Kde vlastně padli naši vojáci?

Zahraničí
27. 8. 2014
Donald Tusk volá po komplexním přístupu k ukrajinské otázce.
Donald Tusk volá po komplexním přístupu k ukrajinské otázce.

I kvůli zadržení deseti ruských výsadkářů na východní Ukrajině se ruská média začínají ptát, zda mezi padlými v bojích jsou i ruští vojáci, jakkoli ruské úřady oficiálně kategoricky popírají ruskou účast v bojích.

Liberální list Vedomosti v redakčním úvodníku upozornil na otazníky okolo smrti devíti vojáků 18. motostřelecké brigády, kteří prý zahynuli na cvičení v Rostovské oblasti, jakož i okolo pohřbů příslušníků výsadkové divize ze Pskova. Prý také byli na cvičení u Rostova, ale jejich doklady našli Ukrajinci v ukořistěných bojových vozidlech. Na sociálních sítích se píše o desítkách pohřešovaných ruských vojáků. Situace prý připomíná utajované válčení sovětských a ruských vojáků v minulosti.

Nezávislá televize Dožď mezitím informovala o dalším vojenském pohřbu: desátník Anton Korolenko z pskovské divize byl pochován u Voroněže, okolnosti jeho smrti "při plnění služebních povinností" se utajují.

"Ještě v pátek ráno jsem byla šťastná, chystala jsem se domů, ale v poledne se vše zhroutilo. Cítím se na kraji propasti (...). Pomodlete se za mého milovaného Antona," napsala na sociální síti VKontakte vdova.

"Podobně začínala válka v Čečensku," napsal o utajovaných vojenských pohřbech podnikatelský list RBK Daily. "Tajnůstkářství vyjadřuje neúctu ruského státu jak k samým výsadkářům, tak k celé společnosti, která má právo vědět, kde a na jakém právním základu bojují a umírají ruští vojáci," citoval server newsru.com známého reportéra Olega Kašina.

Naopak podle listu Novyje Izvestija je celé téma "součástí informační války Kyjeva proti Rusku".

Polské důkazy

Polské tajné služby podle premiéra Donalda Tuska potvrzují, že na východě Ukrajině operují i jednotky pravidelné ruské armády. "Jsou to informace Severoatlantické aliance, potvrzené polskou rozvědkou," řekl před polskými poslanci.

Donald Tusk volá po komplexním přístupu k ukrajinské otázce.

"Ukrajině pomůžeme tehdy, pokud přimějeme Evropskou unii, Spojené státy, Kanadu a NATO ke krokům v ukrajinský prospěch," prohlásil Tusk a odmítl volání opozice, aby Varšava přijala ještě ostřejší sankce proti Rusku.

K avizovanému zvýšení výdajů na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (z nynějších 1,95 procenta HDP) dojde podle Tuska nikoli od příštího roku, ale od roku 2016, protože nejprve je třeba splatit půjčky na stíhačky F-16.

Moskva až dosud kategoricky odmítala obvinění Kyjeva a Západu, že by na východě Ukrajiny bojovali ruští vojáci anebo že by dodávala zbraně a další vybavení proruským separatistům. Maximálně byla ochotna připustit účast dobrovolníků.

K pondělnímu zadržení deseti ruských výsadkářů na východní Ukrajině se ruské ministerstvo obrany vyjádřilo prostřednictvím anonymního zdroje, podle kterého hlídka nejspíše překročila neoznačenou hranici omylem, jak se prý už mnohokrát přihodilo ukrajinským vojákům. I ruský prezident Vladimir Putin v Minsku naznačoval, že ruští výsadkáři na Ukrajinu zabloudili, ale prý ještě nebyl informován.

Od počátku bojů v polovině dubna stoupl počet obětí konfliktu podle OSN na nejméně 2200.

Autor: - red -, ČTK Foto: , Adrian Grycuk (CC BY-SA 3.0 PL), ruská armáda

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné