Válka na Ukrajině
Situace v Luhansku je zoufalá. USA začíná být líto civilistů
15.08.2014 13:40
Situace v obleženém Luhansku je neudržitelná, město na východě Ukrajiny je fakticky odříznuto od okolního světa a už dva týdny je bez dodávek elektřiny, vody a potravin. Vyplývá to z informací očitých svědků, na které se dnes odvolávají ukrajinská média. Jen části obyvatel města, které má v mírových dobách téměř půl milionu obyvatel, se podařilo uprchnout.
Ukrajinská armáda dokončila během tohoto týdne obklíčení Luhansku, který je spolu s nedalekým Doněckem hlavní oporou proruských vzbouřenců. Ve městě se život zastavil a celé čtvrti jsou fakticky nepřetržitě vystaveny ostřelování. Nemocnice zápasí s akutním nedostatkem léčiv, a pokud fungují, pak jen díky provizorním dieselovým agregátům. Palivo ale rychle dochází.
Podle ukrajinského zpravodajského serveru Cenzor je celý Luhansk bez proudu a bez dodávek pitné vody. V obchodech jsou k dostání jen základní potraviny, zejména chleba, který místní pekárny dodávají do prodejní sítě díky záložním zdrojům elektřiny.
V noci se město noří do tmy, kterou ruší jen exploze min, raket a dělostřeleckých granátů.
"Situace je krajně kritická," napsal Cenzor.
Dodávky vody byly přerušeny, nefungují pevné telefonní linky ani mobilní síť. Otevřeno je jen několik luhanských lékáren, přísun léčiv se ale zastavil a zásoby docházejí. Komunální služby pracují s velkými přestávkami, sběr odpadků je možný jen v místech, kde se nestřílí.
První humanitární zásilku Luhansk očekává dnes, kdy by měl do města dorazit konvoj vypravený ukrajinskou vládou z Kyjeva, Charkova a Dněpropetrovsku.
Ruská humanitární pomoc je zatím na hranicích nedaleko přechodu Izvaryne, který leží šedesát kilometrů východně od Luhansku. Po celním odbavení by distribuci nákladu potřebným měli zahájit pracovníci Červeného kříže.
Washington podporuje Ukrajinu v boji proti proruským separatistům. Podle některých hlasů z řad amerických politiků USA v Kyjevě válku dokonce řídí.
Nyní ale Washington apeluje na větší ohledy vůči civilnímu obyvatelstvu.
"Zdůraznili jsme, že je důležité zachovávat zdrženlivost, aby byly civilní ztráty místního obyvatelstva pokud možno co nejnižší," řekla Marie Harfová, mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.