Odpověď na sankce
Snězte si to sami. Rusko omezí dovoz potravin
06.08.2014 17:30 Aktualizováno 06.08. 22:40
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi. Zákaz by měl platit rok. Prezident uložil vládě vypracovat seznam zakázaných nebo omezovaných položek. Výnos Kremlu nezmiňuje jednotlivé státy, lze však předpokládat, že Česka jako členské země Evropské unie by se měl týkat také.
Seznam zboží, jehož dovoz do Ruska může být redukován, vláda zrovna dává dohromady. "Dokument se nyní připravuje," řekla premiérova mluvčí Natalja Timakovová a dodala, že seznam bude schválen vládním usnesením. Neupřesnila však, kdy se tak stane. Podle mluvčího ruské veterinární a fytosanitární služby Alexeje Alexejenka byl mohl být seznam znám už ve čtvrtek odpoledne.
Alexejenko také řekl, že služba začala sestavovat seznam zakázaných produktů ihned po zveřejnění vyhlášky a na seznamu se stále pracuje. Podle něj zákaz bude platit na dovoz veškerých zemědělských a potravinářských produktů ze Spojených států, včetně drůbežího. Z Evropské unie bude podle něj zřejmě zakázán veškerý dovoz ovoce a zeleniny. Hodnota dovozu potravin do Ruska loni činila 43 miliard USD (893,4 miliardy Kč).
Putinův výnos, zveřejněný na webu Kremlu, "zakazuje či omezuje" po dobu jednoho roku uskutečňovat dovoz "jednotlivých druhů zemědělské výroby, surovin a potravin" ze zemí, "které rozhodly o zavedení ekonomických sankcí proti ruským právnickým či fyzickým osobám, anebo se k takovému rozhodnutí připojily".
Rusko silně závisí na dovozu potravin, odveta následuje po posledním kole sankcí Evropské unie z minulého týdne, které si poprvé vzaly na mušku celá odvětví ruské ekonomiky.
Putin již při úterní poradě ve Voroněži uvedl, že nařídil vládě vypracovat odvetná opatření za západní sankce. "Rozumí se, že se to musí udělat co možná nejdůkladněji, abychom podpořili domácí výrobce, ale neuškodili spotřebitelům," řekl.
Středeční nařízení kromě konkrétních kroků k prosazení zákazu vládě také ukládá, aby zároveň zajistila dostatek zboží na trhu a nepřipustila prudký růst cen zemědělských a potravinářských výrobků. V případě nutnosti může seznam zakázaných položek i dobu platnosti upravovat, dbát má ale vláda hlavně na zvýšení domácí nabídky.
Rusko je největším kupcem ovoce a zeleniny z EU. V roce 2011 se na celkovém vývozu zeleniny z EU Rusko podílelo 21,5 procenty a na vývozu ovoce 28 procenty. Na vývozu kuřecího z USA pak mělo Rusko podíl osm procent a bylo druhým největším odběratelem amerického kuřecího za Mexikem.
Ruská veterinární správa rovněž uvedla, že kvůli zákazu začne jednat o možnostech zvýšení dovozu potravin z Ekvádoru, Brazílie, Chile a Argentiny. Brazílie již oznámila, že je schopná zvýšit dovoz kuřecího do Ruska o 150 tisíc tun, z USA Rusko dovezlo loni 276.100 tun kuřecího.
Západ zavádí sankce proti Rusku od březnové anexe Krymu a kvůli ruské podpoře východoukrajinských povstalců je stupňuje. Naposledy, po údajném sestřelení malajsijského boeingu na východě Ukrajiny, USA a Evropská unie přistoupily i k ekonomickým sankcím postihujícím některá odvětví ruského hospodářství. Na "černých listinách" se objevili i Putinovi přátelé a spolupracovníci a jejich firmy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.