(Ne)vražda novináře
"Světový smutek šlápl do ho*na." Rusové tepou kauzu Babčenko
31.05.2018 10:55
Smíšené ohlasy v ruských médiích vyvolává předstíraná vražda ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, kterou v Kyjevě zinscenovala ukrajinská tajná služba. Podle její verze tím zabránila skutečné vraždě žurnalisty, jehož prý chtěly nechat zlikvidovat ruské tajné služby. "Elvis žije," zažertovala prokremelská televize RT na svém frankofonním webu. "Světový smutek šlápl do hovna," rozhořčil se Moskovskij komsomolec.
V pořádku se celý případ nezdá ani liberálnímu listu Vedomosti, který poukázal na úskalí situace, do níž se Kyjev dostal: "Po představení takové úrovně bude těžší důvěřovat nejen zprávám médií, ale i oficiálním potvrzením od prvních mužů státu. V dlouhodobé perspektivě to nejen zabíjí důvěru k 'potvrzeným' informacím, ale stírá se i tenčící se hranici mezi skutečností a výmyslem."
"Na Ukrajině se odehrála banální provokace (...) v předvečer mistrovství světa (ve fotbale pořádaného v Rusku). Ještě včera nám toho člověka bylo líto, teď sotva smyje hanbu, kterou se pokryl na celý život," usoudil ruský senátor Vladimir Džabarov v komentáři zveřejněném agenturou RNS. "Motiv je jasný: očernit Rusko, ukázat, že Rusko je 'říše zla', že je nutné jej izolovat a samozřejmě nejet na mistrovství, vždyť tam by se také něco mohlo stát. Ale pes štěká a karavana jde dál," dodal.
"Vražda ruského novináře se ukázala být inscenací ukrajinských zvláštních služeb," píše Rossijskaja gazeta. Babčenko si podle vládního deníku vybudoval kariéru na špinění své vlasti. Teď se nepochybně proslavil, ale bezzásadovou provokací - a nelze pominout, jak se novinářovo vzkříšení podobá "zázračnému uzdravení britského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery".
"Tragédie se přeměnila v detektivku se šťastným koncem," píší Vedomosti o vývoji od ohlášení Babčenkovy vraždy až po oznámení ukrajinské tajné služby SBU, že novinář je naživu a že organizátora "vraždy" zatkla, stejně jako najatého "vraha". "Je dobře, že Babčenko je živ a zdráv, ale je špatně, že kritičtí novináři, politici a veřejní činitelé se nadále nemohou cítit bezpečně, a to zjevně včetně samotného Babčenka, který utekl z Ruska v zimě 2017 v obavě o život," poznamenal list s připomínkou, že objednavatele většiny vražd, jež vyvolaly velký ohlas, se ani v Rusku, ani na Ukrajině vypátrat nepodařilo.
Od Moskvy se podle deníku v Babčenkově kauze sotva dala čekat jiná reakce, než odmítnutí "ruské stopy" jako "nesmyslu a provokace": "Země si už zvykla žít s vysvětlením všech nepříjemných situací jako provokací a falší, spáchaných nepřátelskými obléhateli." Jiná věc je ale podle listu Vedomosti požadavek nejen oficiální Moskvy, ale i společnosti na obou stranách hranice, aby ukrajinská tajná služba předvedla více: nejen rázná slova, ale i důkazy. A jedině přesvědčivé a pečlivé vyšetřování může posloužit jako ochrana před zopakováním tragédie.
"Radikálnímu kritikovi ruského režimu Babčenkovi se podařilo zůstat naživu, ale sotva lze vážně tvrdit, že se teď může cítit vždy a všude bezpečný," varovaly Vedomosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.