Opozice proti opozici
V Rusku oranžádu ani Majdan nechceme. Nové hnutí
23.01.2015 04:00
Rusko má od minulého týdne nové politické uskupení. Je věrné Kremlu a jmenuje se Antimajdan. Je to vlastně opozice proti opozici. Jeho hlavním cílem je demonstrovat proti demonstracím opozice, aby nedošlo k takovým nepokojům, jaké zažívá sousední Ukrajina.
Tiskové konference, na níž 15. ledna vznik nového hnutí v Moskvě oznámili, se mezi jinými zúčastnili Dmitrij Sablin, člen Jednotného Ruska a vedoucí organizace veteránů Bojové bratrstvo, Alexandr Soldostanov, přítel prezidenta Putina a šéf ruského motorkářského a rockerského klubu Noční vlci, dále Nikolaj Starikov, publicista a zakladatel všeruské levicové strany Velká vlast.
Vyhlášeným cílem hnutí je předcházet nepokojům, které by mohly vést ke státnímu převratu. Jméno poukazuje na události na Ukrajině od listopadu 2013.
K první akci přistoupili "antimajdanovci" už první den po založení hnutí. Na moskevském Manéžním náměstí se shromáždili příznivci opozičníka Alexeje Navalného, aby protestovali proti nedávnému odsouzení jeho a jeho bratra. Alexej Navalnyj si koncem loňského prosince vyslechl u soudu rozsudek podmíněného trestu, jeho bratr musí do vězení.
Soud má za prokázané, že oba podvedli francouzský kosmetický koncern Yves Rocher o milionovou sumu. Odsouzeným nepomohlo ani prohlášení firmy, že se necítí poškozena.
Podle údajů Nikolaje Starikova stálo proti několika málo fanouškům Navalného půldruhého tisíce až dva tisíce přívrženců Antimajdanu. Starikov prohlásil, že chtěli ukázat připravenost a rozhodnost netrpět na ulicích žádné nepokoje.
Podle médií policie několik antimajdanovců zadržela, protože jejich akce nebyla stejně jako protestní shromáždění za Navalného povolena.
Starikov považuje nové hnutí za bezpodmínečně nutné. Poukazuje na důsledky Euromajdanu v Kyjevě. "Kdybyste se před půldruhým rokem zeptali nějakého obyvatele Donbasu, jestli by si dokázal představit, že ukrajinská armáda bude oblast brzy ostřelovat těžkým dělostřelectvem, vysmál by se vám a označil vás za blázna."
Starikov zdůraznil, že existují uskupení, jež jsou připravena k radikálním opatřením s cílem dosáhnout geopolitických změn. Proti nim se Antimajdan obrátí s velkou rozhodností.
"Oranžové zvířátko už naší zemi ukazuje zuby. Chce lidi v naší zemi poštvat proti sobě. Už vidím staré baby za oceánem péct housky." Tím Starikov naráží na americkou diplomatku Victorii Nulandovou, která během nepokojů na Majdanu rozdávala demonstrantům keksy a pečivo.
Některá ruská média přirovnávají Antimajdan k hnutí Naši, které je věrné Kremlu a jež vzniklo roku 2005 po oranžové revoluci na Ukrajině. Tato organizace byla v řadě směrů sporná a mezitím ztratila hodně na významu. Starikov ale společné rysy s Naši odmítá. Jeho založení bylo podle něj organizováno shora, zatímco Antimajdan vznikl zdola. Navíc, Naši bylo hnutí mládežnické, zatímco Antimajdan sdružuje všechny věkové skupiny. Silný je Antimajdan i proto, že v jeho řadách jsou veteráni z Afgánistánu či bývalí důstojníci tajných služeb.
Někteří politologové se na Antimajdan dívají se skepsí. Michail Remizov, ředitel Ústavu národní strategie v Moskvě, říká, že barevným revolucím, revolucím nového formátu, nelze zabránit tím, že pořádáme hony na revolucionáře. Je podle něj důležité chopit se iniciativy, Antimajdan prý ovšem nechává za dveřmi velké části ruské společnosti.