Bez rukaviček
Válka podvrhů a lží. Jak se (také) bojuje o Ukrajinu
02.08.2014 06:30 Původní zpráva
Jak na ruské, tak na ukrajinské straně jsou velmi důležitou součástí bojů třeba grafici. Musejí být šikovní, aby mohli vytvářet falešné fotografie či satelitní snímky... Konflikt provází informační válka, v níž se ztrácejí vlastně úplně všichni. Někdy je to šílené, jindy mrazivě komické. Po sestřelení malajsijského civilního letadla se vše ještě zhoršilo.
Další dvě letadla padla k zemi. Tentokrát v nich neseděli nevinní civilisté, i tak se ale minulý týden o dvou sestřelených strojích ukrajinské armády mohutně a celosvětově psalo. K útoku na bitevní letouny Su-25 se pyšně přihlásili proruští separatisté na východě Ukrajiny. Druhá strana však přišla se zásadním obviněním: "Ne, útok vůbec neproběhl z ukrajinského území. Podle předběžných informací byly střely odpáleny z území Ruské federace," vydala krátce po incidentu prohlášení ukrajinská bezpečnostní rada (a slíbila "zaručené" důkazy).
Jde o dezinformaci? Součást protiruské propagandy? Nebo naopak Rusové skutečně ze svého území zlikvidovali ukrajinské letouny? To by byla naprosto zásadní událost posouvající konflikt zase o kousek blíže peklu, podstatný důvod důraznější americko-evropské pozornosti.
Kde je pravda? To vlastně nikdo neví. Vyberte si. Nepřehledná pavučina informací, v nichž téměř žádná zpráva není stoprocentně ověřitelná, vytváří z konfliktu na Ukrajině informační válku ve slepém bludišti. Nakonec se stejně musíte stát fanouškem jedné či druhé strany, abyste mohli skutečně uvěřit jejím "pravdám"...
Světová média často citují články, které různými způsoby vytváří a šíří propaganda. A je jedno, jestli ruská, nebo ukrajinská. Média potřebují informace rychle a v co největším množství. Každý den, každou hodinu. O pravdu vlastně ani tolik nejde. Hlavně, že se "něco děje".
"Prohlášení o tom, že letouny byly sestřeleny z území Ruské federace, jsou jen fantastické pohádky," reagoval na poslední ukrajinská obvinění náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov. "Mají prý k dispozici družicové snímky. Tak kde jsou? Ať je ukážou! Asi je ještě dodělávají..."
Euromajdan on-line
Ukrajina s oblibou "hrotí" informace. Když byl sestřelen malajsijský Boeing 777 na lince Amsterdam - Kuala Lumpur, vypustilo několik tamních politiků do světa fámu, že mezi 298 obětmi byla i stovka Američanů. Snad proto, aby se Barack Obama "skutečně naštval" a jeho země do konfliktu třeba výrazněji promluvila... Jindy zase Ukrajinci na východě země nafotografovali své vlastní tanky a světu je předložili jako ruské: "Důkaz, že jsou tady!" Jedním z nejdůležitějších kanálů ukrajinské propagandy jsou sociální sítě.
Facebook a hlavně Twitter ovládají stovky účtů, které se sdružují pod hlavičkou Euromajdanu. Najatí "trollové" každý den mohutně zahlcují veřejný internetový prostor. Sledují je statisíce lidí po celém světě, kteří různě pravdivé statusy lavinovitě šíří internetem.
Ti lidé dávno umřeli
Je ale samozřejmé, že v celém konfliktu je nyní mnohem viditelnější propaganda ruská - už kvůli tomu, že některé teorie o tragédii letu MH17 jsou opravdu komické. Ruskými státními televizemi a dalšími Putinovými kanály se rozšířilo několik choromyslných pohledů na věc. Jeden z těch prvních: "Civilní letadlo sestřelili Ukrajinci, kteří si ho spletli s letadlem Vladimíra Putina. Oba stroje mají podobné tvary, jsou podobně velké a obě letadla mají podélný modrý a červený pruh," oznámila nejsledovanější ruská televize První kanál.
Náčelník ruského generálního štábu Andrej Karpatolov si byl zase jist jinou pravdou: "Máme obrázky z radarů, podle kterých se k boeingu na vzdálenost 3-5 kilometrů přiblížil ukrajinský bojový letoun SU-25. Řekněte mi, co tam dělal? Je to náhoda?" naznačil, že civilisty sestřelil právě ukrajinský stroj.
A s úplně nejšílenější teorií (o to ale mrazivější a okamžitě kopírovanou sociálními sítěmi po celém světě) přišel ministr obrany samozvané Doněcké republiky Igor Girkin alias Strelkov. Podle něho už byli pasažéři mrtví dávno předtím, než letadlo spadlo. "Ti lidé umřeli před několika dny. Podle očitých svědků byla mnohá těla bez krve, jako by krev tělo opustila již dávno..." naznačil, že by třeba mohla existovat spojitost mezi letem MH17 a ztraceným strojem Malaysia Airlines (let MH370). A samozřejmě, Girkinova původní myšlenka se pak fanoušky konspirací (a Putina) postupně rozvíjela do jednoho velkého příběhu obyčejného lidského šílenství.
Na českém Facebooku byl například ohromně sdílen tento text: "Letoun malajsijských aerolinek MH17, který měl být údajně 17. července sestřelen nad východem Ukrajiny, je ve skutečnosti letoun MH370, který v březnu záhadně zmizel v oblasti Indického oceánu.
Letoun ve skutečnosti přistál na přísně utajované americké základně. Tady byli cestující zabiti za použití bojového plynu sarin a poté zakonzervováni. Cílem této operace CIA bylo použití ztraceného letu Malaysian Airlines proti domobraně Doněcké republiky. Tímto domnělým činem, který by se svedl na domobranu, by se ospravedlnila genocida ukrajinské armády, která je v současné době prováděna na civilním obyvatelstvu. Letadlo pak nechali ve vzduchu explodovat. Důkazy jsou nezvratné: velmi záhadné havárie jedné společnosti v krátkém časovém úseku. Žádné podobné případy nebyly v dějinách letectví zaznamenány.
Velmi úzké vazby cestujících z letu MH370 na lidi v MH17. To je podle znalců letectví velmi nestandardní (...). Na palubě letu MH17 byla celá řada špičkových expertů na virus HIV. Jak je všeobecné známo - tento virus se používá vládami USA i EU k regulaci obyvatelstva. Je tedy vysoce pravděpodobné, že experti na HIV byli zničeni jako nepohodlní svědci zločinného jednání USA, nebo naopak uneseni CIA pro zneužití k výrobě biologických zbraní." Ale co, i psychicky nemocní lidé mají právo na názor.
Jenže pak jsou tu totálně nerozpoznatelné informace, které se mění každou hodinu. Tak třeba: kdo má černé skříňky z letadla? Ukrajinci tvrdili, že je vzali proruští separatisté. Proruští separatisté namítali, že je odevzdali Rusku a že jsou na expertize v Moskvě. Následně ukrajinský ministr zahraničí uvedl, že skříňky jsou pořád na území Ukrajiny. Kdo se v tom má vyznat? Jedno je jisté: o tom, co černé skříňky skrývají, se do uzávěrky tohoto čísla nevědělo vůbec nic.
Nebo další příklad: přehazování zodpovědnosti v souvislosti s vlastněním raketového systému BUK, pravděpodobného vykonavatele popravy 298 civilistů na palubě boeingu. Ukrajinský provládní server Obozrevatel.com například přinesl fotografii proruského separatisty Sergeje Pašenka, kterou voják údajně umístil na svém Facebooku - stojí na ní hrdě před systémem BUK. Separatisté okamžitě reagovali, že jde o podvrh, že monstrózní sovětskou zbraň z osmdesátých let nevlastní. Rusko pak kontrovalo: "Máme snímky, tedy jasné důkazy, že Ukrajina vlastní systém BUK.
Místo zásahu malajsijského boeingu raketou bylo v dosahu tří až čtyř protiletadlových systémů BUK ukrajinské armády," uvedl již jednou citovaný Karpatolov. Satelitní snímky pak ukázal novinářům. Ukrajina se okamžitě hájila známým souslovím: "Je to podvrh!" A zbytek světa si pak už z těchto dvou verzí vybíral hlavně podle toho, čí "dres" mu je sympatičtější...
Překonali Sověty?
Vladimír Putin má v celé kritické situaci jediný cíl: vypadat dobře před svým lidem. K tomu si pomáhá různými cestami, jak zmíněno, často komickými. "Je mu úplně jedno, co si o něm myslí západní svět, že se jeho propagandě směje. To je rozdíl mezi Putinem a někdejšími sovětskými lídry, kterým to jedno nebylo," řekl televizi CNN Leon Aron, ředitel ruských studií na American Enterprise Institute. "V roce 1968 jsem byl jako teenager v Moskvě.
Tehdejší sovětská propaganda mi připadá o dost méně hysterická a mrazivá než ta dnešní, Putinova. Myslím, že Putin už sovětské vzory překonal," tvrdí profesor. "Putin se s tím nepáře, je to macho. Například si nedokážu představit, že by v době studené války někdo přirovnal americkou politiku k rychlému sexuálnímu styku, jak to letos udělal Putin."
Doba kultu osobnosti, kdy se ruský vládce nechával fotografovat do půl těla, s flintou v ruce při lovu divoké zvěře, zkrátka postoupila do mnohem vyššího "levelu". Stejně jako celá, oboustranná válka informací.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.