Válka
Východní Ukrajina má prý pro uprchlíky humanitární koridor
15.06.2014 09:46 Aktualizováno 15.06. 15:47
Ukrajinské bezpečnostní složky zřídily na východě země humanitární koridor pro evakuaci civilistů z bojových zón. Oznámil to mluvčí armádní "protiteroristické operace" Alexij Lebeď. Povstalci existenci koridorů popřeli. V neděli poledne Ukrajinci uctili památku mrtvých po sestřelení armádního letadla u Luhansku, odkud jsou stále hlášeny přestřelky a minometné ostřelování. Ve Slavjansku povstalci zaútočili na kontrolní posty bojovníků černé gardy.
Zřízení evakuačních koridorů nařídil minulé úterý prezident Petro Porošenko. Chce tímto krokem zabránit dalším obětem mezi civilním obyvatelstvem. Podle neoficiálních údajů při střetech armády a Národní gardy s proruskými vzbouřenci zahynuly v Doněcké a Luhanské oblasti už stovky lidí.
"Na kontrolních stanovištích prohledáváme soukromé automobily a linkové autobusy i pěší," prohlásil Lebeď. "Zvláštní pozornost věnujeme mužům," dodal. Vojáci podle Lebedě kontrolují, zda lidé opouštějící místa bojů nejsou příslušníky "teroristických skupin". Civilisty armáda doprovází na bezpečné místo.
Informaci o evakuačních koridorech popřel šéf samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. "Vytvoření koridorů nic nenasvědčuje. Hovořit o nějakých koridorech v podmínkách pokračujících bojů je nesmysl. Jde jen o další populismus," řekl Pušilin ruské agentuře ITAR-TASS.
Státní smutek
Povstalci ve východoukrajinském Slavjansku se v neděli pokusili prorazit obklíčení a zaútočili na kontrolní posty bojovníků Národní gardy. Oznámilo to v Kyjevě velení ukrajinské "protiteroristické operace". Útok radikálů se nezdařil, na místě zůstali tři mrtví. Přestřelky a minometné ostřelování hlásí ukrajinská média také z Luhansku, což je rovněž na východě země.
Na Ukrajině byl vyhlášen státní smutek za oběti sobotního sestřelení armádního letadla na luhanském letišti. Tragédie si vyžádala 49 obětí. Prezident Petro Porošenko pohrozil útočníkům tvrdou odvetou, podle některých ukrajinských médií v kyjevském parlamentu sílí volání po vyhlášení výjimečného stavu ve východních regionech.
V poledne Ukrajinci uctili památku mrtvých minutou ticha. Vlajky na státních budovách byly spuštěny na půl žerdi, televizní kanály zrušily vysílání zábavných pořadů. Proruštíaktivisté údajně rozšířili informaci, že dopravní letoun Il-76 si v sobotu mohla na luhanském letišti sestřelit ukrajinská armáda sama.
"Na letišti trvají přestřelky už týden, bojují mezi sebou vojáci ze Lvova a Dněpropetrovska," uvedla podle agentury ITAR-TASS tisková služba povstalců. "V sestřeleném letadle letěli dněpropetrovští výsadkáři. Vojáci ze Lvova možná chtěli změnit poměr sil," tvrdí tisková služba.
Samozvaná Luhanská lidová republika se ale už v sobotu k útoku na ukrajinský letoun přihlásila. Její mluvčí Oksana Čigrinová uvedla, že armádní letoun "porušil nařízení lidového gubernátora Valerije Bolotova o bezletové zóně nad Luhanskem". V Bolotovově rozkazu se údajně uvádí, že proti narušitelům mají být přijata "příslušná opatření".
Jasno do sporu nakonec podle agentury ITAR-TASS vnesl sám Bolotov. Na tiskové konferenci v Luhansku potvrdil, že ukrajinské letadlo sestřelili povstalci.
"Devátého června jsem vydal dekret o bezletové zóně nad Luhanskou lidovou republikou. Ignorovali to. O čtyři dny později naše protivzdušné jednotky sestřelily Il-76, který převážel vojenskou techniku, munici a posily do našeho týlu," řekl "lidový gubernátor". Nevyloučil, že incident může armáda využít "k dalšímu zesílení akcí proti civilnímu obyvatelstvu".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.