Změny na Ukrajině
Z Lenina na Lennona: zákon zakazuje propagaci totality
03.03.2016 13:00
Na začátku února tohoto roku v malém městě na jihozápadě Ukrajiny přejmenovali místní Leninovu ulici na ulici Johna Lennona, slavného zpěváka Beatles. Zprávou se pochlubil guvernér Zakarpatské oblasti Hennadiy Moskal, do jehož pravomoci město Kalyny, kde k události došlo, spadá.
Guvernér Moskal neuvedl, proč se rozhodl ulici pojmenovat právě podle Johna Lennona. Inspiroval se možná ukrajinským umělcem, který loni na podzim přetvořil sochu Lenina v Oděse v padoucha z Hvězdných válek Dartha Vadera.
Snaha dostat zakladatele ruské komunistické strany z očí veřejnosti přišla brzy poté, co ukrajinský parlament schválil řadu "dekomunizačních" zákonů zakazujících nacistické a komunistické symboly.
Přestože po padesátileté sovětské nadvládě je od roku 1991 Ukrajina nezávislá, napjaté vztahy mezi ní a Ruskem přetrvávají. V roce 2014 konflikt eskaloval a vyústil v obsazení Krymu ruskými vojáky.
Podle zákona
Ukrajinské autority berou zákon o zákazu nacistické a komunistické symboliky vážně. Zasadily se o nová jména také dalších míst, především tam, kde převládají nacionalistické nálady. Například ulice JZD byla přejmenována na ulici TGM, protože první československý prezident je na Ukrajině považován za podporovatele ukrajinského nezávislého hnutí.
Organizace národní paměti na Ukrajině, která se stará o zachování národní historie, obdržela návrh Kyjeva na přejmenování Moskevské třídy na třídu Stepana Bandery po známém ukrajinském aktivistovi, který na počátku 20. století vedl nacionalistické hnutí za nezávislost na Rusku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.