Tragédie MH17
Zpráva podporuje teorii o sestřelení boeingu. Kdo je viník?
09.09.2014 10:20
Letadlo malajsijských aerolinií (let MH17) se nad východní Ukrajinou zřítilo poté, co jeho trup provrtalo množství vnějších objektů s vysokou energií. Vyplývá to z předběžných výsledků vyšetřování tragédie Boeingu 777 letos 17. července. Zahynulo při ní 298 lidí, většinou Nizozemců. Dokument nizozemských vyšetřovatelů (OVV) zatím neodpověděl ani na otázku, z čeho zmíněné letící objekty pocházely.
Zpráva expertů dlouhá 34 stran podle očekávání neodpovídá na otázku, kdo je za zničení letadla odpovědný. Nejrůznější teorie, včetně vysloveně spikleneckých, tak mají nadále zelenou. Už kratičce poté, co k tragédii došlo, začal Kyjev obviňovat separatisty. Rebelové naopak tvrdí, že krev na rukou má Ukrajina.
Už od začátku se uvádělo, že letadlo nejspíše zničila raketa vypálená z protivzdušného obranného systému Buk. Ten ale mají ve výzbroji jak Ukrajinci, tak ho rebelům mohla poskytnout ruská armáda. Její experti také mohli Buk ovládat. Jde totiž o systém příliš složitý na to, aby s ním dokázali operovat sami rebelové. Mohli jim ovšem třeba pomáhat ukrajinští vojáci s výcvikem na Buk, kteří přešli na jejich stranu.
Ukrajinští dispečeři ztratili s posádkou boeingu náhle kontakt v 15.20 SEČ - žádný nouzový signál nevyslala. Stroj se začal rozpadat ještě ve vzduchu.
Rozpadání začalo nejspíše v 15 hodin 20 minut a tři sekundy.
Výsledky podrobnějšího zkoumání mají být připraveny do nadcházejícího jara. Odborníci potřebují delší čas k tomu, aby určili, co přesně boeing zničilo.
Ti, kdo popírají vinu separatistů, argumentují hlavně tím, že by z tragédie neměli žádný prospěch. Naopak. Prospěch z tragédie by prý měla především Ukrajina včetně USA a NATO. Pro Kyjev by to byla další možnost zdiskreditovat domobrance a fakticky proti nim poštvat celý svět. Pro NATO by to byl důvod, jak dále vyostřit vztahy s Ruskem.
Nizozemská média začala koncem srpna ve zpravodajství o tragédii boeingu mimo jiné uvádět, že s mrtvými se na jihovýchodě Ukrajiny zacházelo lépe, než se zprvu myslelo a jak to téměř hororovým způsobem líčily i nizozemské sdělovací prostředky.
Experti nizozemského forenzního týmu (LTFO), který těla a jejich části už několik týdnů identifikuje, prohlašují, že s mrtvými se na území ovládaném povstalci zacházelo s větším respektem a ohleduplněji, než uváděly předchozí informace. Dle šéfa LTFO (Landelikt Team Forensische Opspooring) Arie de Bruijna se s nalezenými těly zacházelo vzhledem k okolnostem dobře.
Členové nizozemského týmu, kteří pátrají v místě dopadu trosek letadla, také poděkovali místnímu obyvatelstvu za podporu a pomoc.
V minulých týdnech vzbudila ve světě rozruch informace, podle níž země vyšetřující katastrofu (Nizozemí, Belgie, Austrálie a Ukrajina) se údajně dohodly na tom, že každá z nich může zablokovat zveřejnění výsledků vyšetřování. Příslušnou dohodu, takzvaný "Non-disclosure Agreement", prý podepsaly 8. srpna.
Nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans však na přelomu srpna a září v nizozemském parlamentu na dotaz jedné poslankyně uvedl, že takové utajení není možné. Něco takového podle něj nelze už kvůli mezinárodním dohodám a pravidlům vyšetřování leteckých nehod. Nizozemí, jež vyšetřování vede, musí jeho výsledky zaslat navíc na několik míst, k nimž patří i výrobce havarovaného letadla.
(UPOZORNĚNÍ ČTENÁŘŮM: DISKUSE K ČLÁNKU ZABLOKOVÁNA KVŮLI OPAKOVANÝM A VELMI HRUBÝM VULGARISMŮM)