Slovenská sněmovna rozhodla po žádosti kabinetu premiéra Roberta Fica, že změny v trestním právu projedná zrychleně

Zahraničí
25. 1. 2024 16:30
Slovenská sněmovna rozhodla po žádosti kabinetu premiéra Roberta Fica, že změny v trestním právu projedná zrychleně
Slovenská sněmovna rozhodla po žádosti kabinetu premiéra Roberta Fica, že změny v trestním právu projedná zrychleně

Slovenská sněmovna dnes hlasy vládních poslanců vyhověla žádosti kabinetu premiéra Roberta Fica, aby kontroverzní změny v trestním právu projednala zrychleně. Následně vládní většina hlasováním rozhodla, že rozprava o samotném materiálu v prvním čtení, jež pak začalo po poledni, bude omezena na 20 hodin. Kvůli předchozí obstrukci opozice, která dlouhými vystoupeními prodlužovala jednání sněmovny, vládě nevyšel původní plán zrušit Úřad speciální prokuratury (ÚSP) už k polovině ledna, což je součástí balíku navrhovaných změn.

Jednání o materiálu ve zrychleném režimu, tedy bez nutnosti dodržet obvyklé lhůty, už kritizovala Evropská komise i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Proti samotným změnám ve slovenském trestním právu, které počítají kromě jiného se snížením trestů za korupci či ekonomickou kriminalitu a také se zkrácením promlčecí lhůty trestných činů, se už v prosinci postavil Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Kritickou rezoluci vůči Slovensku minulý týden schválil Evropský parlament.

Slovenská vláda zdůvodňuje snahu zrušit ÚSP jeho podjatostí. Tvrdí rovněž, že trestní sazby chce snížit na evropskou úroveň; odborníci i Čaputová tyto důvody zpochybnili. Podle opozice, jež od prosince svolává protivládní demonstrace, cílem změn je dosáhnout beztrestnosti pro stíhané lidi, kteří jsou spjati s nynějšími vládními stranami. V případě schválení vládního návrhu by již podle dostupných informací nebylo možné kvůli promlčení pokračovat ve stíhání v řadě případů a v dalších pravomocně neukončených kauzách by zase viníci mohli vyváznout od soudu s podmínkou i v případě, že stávající právní úprava předpokládá uložení dlouholetého trestu vězení.

ÚSP, který je elitním útvarem slovenské prokuratury a který funguje zhruba 20 let, vykonává dozor také nad vyšetřováním různých kauz z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). V nich byly v předchozích více než třech letech obviněny, obžalovány nebo odsouzeny desítky lidí. Směr-SD již čtyřnásobného premiéra Fica se vrátil k moci po předčasných volbách z konce loňského září.

"Zdá se, že ztratili všechny zábrany. Chtějí protlačit promafiánský balíček bez ohledu na cokoliv. Umlčeli opozici," řekl novinářům předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka k rozhodnutí vládní koalice, že parlament bude jednat o balíčku změn v trestním právu zrychleně a zkrátí rozpravu v prvním čtení. Podle něj vládní koalice svými způsoby připomíná praktiky někdejšího slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, za jehož vlády v 90. letech čelilo Slovensko kritice západních zemí kvůli deficitu demokracie.

"Zanedlouho zažijeme největší amnestii v historii. Stačí, že novela trestního zákoníku bude platit jeden den, a už nikdy to nebude možné vrátit," doplnil na společné tiskové konferenci tří opozičních stran předseda strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík.

Podle zásad slovenského trestního práva platí, že pokud od spáchání trestního činu do odsouzení obžalovaného dojde ke změnám trestního zákoníku, soud je povinen uložit trest podle toho ustanovení, které je pro pachatele příznivější. Zároveň musí posoudit, zda je skutek nadále trestným činem.

Ficova vláda schválila návrhy změn v trestním právu bez širší odborné diskuse na začátku prosince a předlohu poslala do sněmovny. Opoziční poslanci pak začali svými vystoupeními a následnými hromadnými reakcemi k projednávaným bodům průběh schůze prodlužovat. Rozprava k žádosti kabinetu projednat změny v trestním právu zrychleně tak začala až před více než dvěma týdny a trvala neobvykle dlouho právě kvůli pokračující obstrukci opozice. Ve středu vládní většina hlasováním rozhodla, že jednání o zmíněné žádosti vlády bude trvat nepřetržitě; vystoupení poslanců skončila dnes časně ráno. O samotných změnách v trestním právu bude sněmovna jednat v prvním a pak v klíčovém druhém čtení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Depositphotos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ