Bezpečí v Rusku
Snowdena stále lákají do USA. Prý mu "nezakroutí krkem"
27.07.2013 08:15
Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Eric Snowden, který prozradil tajné informace a už déle než měsíc se skrývá před americkou justicí na moskevském letišti, nebude v případě vydání do USA čelit ani hrozbě trestu smrti, ani mučení, ale bude se těšit všem právům. Uvedl to americký ministr spravedlnosti a generální prokurátor Eric Holder v dopise svému ruskému protějšku.
Holder ujistil ruskou vládu, že Snowden je za prozrazení tajných informací obviněn z trestných činů, na které se trest smrti nevztahuje, a ujistil, že ani v případě rozšíření obvinění nebudou americké úřady pro Snowdena požadavat trest smrti.
Holderův dopis se jeví jako odpověď na Snowdenovo tvrzení v žádosti o dočasný azyl v Rusku, že kdyby se vrátil do vlasti, mohl by být mučen a popraven.
Ruské ministerstvo spravedlnosti dříve jen sdělilo, že Holderův dopis neobsahoval výslovnou žádost o uprchlíkovo vydání.
Snowden je ve vlasti stíhán za prozrazení přísně tajných programů, umožňujících sledovat internetovou a telefonickou komunikaci milionů lidí po celém světě.
Německý prezident Joachim Gauck, který se sám zasloužil o odhalení praktik obávané východoněmecké tajné policie Stasi, prohlásil, že Snowden by si zasloužil respekt za obranu svobody, poškozované odposlechy od cizí rozvědky.
Šéf státu má sice hodně morální autority, ale málo pravomocí. Kancléřka Angela Merkelová už ujistila Washington, že Berlín neposkytne uprchlíkovi útočiště. Skandál s americkými odposlechy ji však může před volbami poškodit.
V Rusku současně roste nervozita v důsledku stále častějších zpráv o možném odvolání připravované návštěvy prezidenta USA Baracka Obamy právě kvůli Snowdenově případu.
List Kommersant dnes napsal, že rozhodnutí o zrušení Obamovy cesty zatím nepadlo.
Zdroje listu na americkém ministerstvu zahraničí uvedly, že o věci bude rozhodnuto během několika týdnů. Nejde prý jen o vývoj Snowdenovy kauzy, ale o celý komplex americko-ruských vztahů.
Obama je prý vystaven silným tlakům, aby do Ruska nejezdil. Skutečnost, že by se prezident USA ocitl v Moskvě ve stejné době, kdy se tam ukrývá stíhaný uprchlík, by údajně poškodila Obamovu pověst.
Návrhy na zablokování vztahů s Moskvou zaznívají stále častěji z amerického Kongresu. Poslanci Senátu začali projednávat návrh zákona, který by vystavil sankcím státy, jež brání Snowdenovu vydání do USA. Je zřejmé, že Rusko by bylo mezi prvními.
Kreml dosud podle Kommersantu žádné oficiální informace o ohrožení Obamovy cesty nemá a návštěvu intenzivně připravuje. Pokud jde o Snowdena, prezident Vladimir Putin se podle svého mluvčího o Snowdenův osud nezajímá.
Nestojí o to, aby tento případ jakkoli poškodil rusko-americké vztahy, řekl novinářům mluvčí Dmitrij Peskov.
Agentura RIA Novosti dnes napsala, že na nejvyšší úrovni se tento případ neprojednává, diskusi o Snowdenovi vede americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) s ruskou kontrarozvědkou FSB.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.