Spojené státy zapojí Česko do protiraketové obrany
30.07.2010 07:25
Spojené státy poprvé oficiálně potvrdily, že Česká republika bude součástí projektu protiraketové obrany v Evropě. Pentagon požádal Kongres o prostředky na zřízení centra předběžného varování v Česku. Centrum by mohlo vzniknout už do konce roku.
"Americká strana navrhuje, že by v Česku mohlo vzniknout zařízení se senzory, které by poskytovaly systém včasné výstrahy," řekl deníku premiér Petr Nečas (ODS). Předpokládá se, že financování pilotní fáze bude věcí USA, pak už je to znovu otázkou dalších jednání, dodal.
"Považuji to za první, malý, symbolický krok," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který byl jedním ze zastánců původního projektu bývalého prezidenta USA George Bushe, v kterém měl mít klíčovou roli radar v Brdech.
PSALI JSME: Izrael pochybuje o své zázračné zbrani Iron Dome
Rusku se nelíbí rozmístění raket Patriot v Polsku
Částka 2,2 milionu dolarů (asi 42 milionů korun), kterou by Kongres mohl uvolnit ještě letos, je ze strany administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy prvním konkrétním závazkem. Dosud šlo totiž jen o obecná vyjádření, že se s Českem stále počítá. Zástupci Pentagonu byli už v květnu v ČR na obhlídce možných pracovišť.
Podle zdrojů z českého ministerstva zahraničí by mělo jít o dvě kanceláře s počítačovým a dalším technickým vybavením, kde by se scházela data o nepřátelských raketách. Obsluha, kterou by měli tvořit čeští vojáci, by analyzovala cíle raket, případně rozsah území, kam by dopadly trosky po sestřelení raket spojeneckou protiraketovou obranou.
"Pro americké ministerstvo zahraničí, pro ministerstvo obrany, stejně jako pro celou administrativu jde o záležitost vysoké priority. Systém předběžného varování je v rámci evropské protiraketové obrany naším nejvýznamnějším projektem v Česku," odůvodnil Pentagon ve zprávě pro Kongres, proč potřebuje peníze co nejdříve.
Obamova administrativa s žádostí o finance čekala až na výsledek parlamentních voleb v Česku. Propásla kvůli tomu schvalování rozpočtu ve Sněmovně reprezentantů Kongresu. Návrh ovšem ještě může prosadit prostřednictvím Senátu.
Foto: Pentagon
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.