Rebelové ustoupili
Syrská armáda dobyla povstalecké město Idlib
14.03.2012 15:14
Syrská armáda po čtyřech dnech bojů získala plnou kontrolu nad severosyrským městem Idlib, které doposud ovládaly povstalecké jednotky. Ty se z města, které je nedaleko hranic s Tureckem, musely stáhnout. Boje pokračují v oblasti těsně u hranic, zabiti při nich byli čtyři lidé, dva civilisté a dva povstalci. Turecký list Milat oznámil, že od soboty nemá kontakt s dvojicí svých zpravodajů působících v oblasti Idlibu.
Na diplomatické frontě dnes mluvčí zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana oznámil, že bývalý generální tajemník OSN už obdržel od syrského prezidenta Bašára Asada odpověď na svůj návrh na řešení krize a zastavení násilí v Sýrii. Bez jakýchkoliv podrobností o Asadově reakci jen řekl, že Annan jeho odpověď "studuje".
"Od úterního večera se (v Idlibu) už nebojuje, (povstalecká) Syrská svobodná armáda (ASL) se stáhla a (vládní) vojáci vtrhli do města a provádějí domovní prohlídky," citovala AFP místního protirežimního aktivistu Núrradína Abdúa. Vojáci dnes podle něj pokračují v zatýkání.
Povstalecká armáda se raději z Idlibu stáhla, protože nemá dostatek zbraní. "Každý ví, že ASL není schopna odolávat střelné síle armády," zdůraznil Abdú a znovu poukázal na zdráhání mezinárodního společenství, pokud jde o vyzbrojení povstalců.
Na rozdíl od situace v povstalecké čtvrti Bábá Amr města Homs, kterou vládní jednotky obsadily 1. března po jednoměsíčním dobývání, prý do Idlibu nepřicházejí žádné zbraně.
"Povstalci v Bábá Amr dostávali hodně zbraní, zejména ze sousedního Libanonu, to ale není případ Idlibu. Zdejší povstalci měli k dispozici jen ty zbraně, které si dezertéři přinesli s sebou," vysvětlil aktivista. A to jsou jen lehké a střední zbraně, jimiž rebelové nemohou vzdorovat armádnímu těžkému dělostřelectvu.
Mezinárodní společenství zdůvodňuje často svůj váhavý postoj k otázce pomoci syrské opozici její roztříštěností. Kritiku na adresu SNC ohledně její nejednotnosti podporuje i dnešní ohlášená demise tří osobností z řad opoziční koalice Syrská národní rada (SNC). Všichni tři ji na svých stránkách na Facebooku zdůvodnili "rozpory" v radě a její "neefektivností". Jeden pak kritizoval "názorový monopol (předsedy SNC) Burhána Ghaljúna.
Loni organizované poklidné protivládní demonstrace nepomohly svrhnout autoritativní režim syrského prezidenta Bašára Asada, a proto se část opozice uchýlila k ozbrojenému odporu. Podle OSN si střety v Sýrii vyžádaly od jejich začátku loni v březnu již více než 7500 obětí, podle Paříže je to již přes 8000 obětí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.