Irácký soud v neděli odsoudil k trestu smrti další dva francouzské občany za příslušnost k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Hrdelní trest tak během týden trvajícího procesu vynesl už nad devíti francouzskými džihádisty a jedním Tunisanem. Ministerstvo zahraničí v Paříži po předcházejících rozsudcích uvedlo, že Francie respektuje svrchovanost iráckých úřadů, je ale z principu proti trestu smrti. Francouzská vláda v pondělí prohlásila, že chce popravám svých občanů zabránit, zároveň ale nestojí o jejich návrat do vlasti.
Vládní mluvčí Sibeth Ndiayeová oznámila, že Francie v daném případě intervenuje "na nejvyšší úrovni". Zopakovala ale předchozí prohlášení šéfa diplomacie Jeana-Yvese Le Driana, že proces v Iráku postupuje podle dostupných zjištění regulérně a spravedlivě, za přítomnosti obhajoby.
"Francouzi, kteří opustili svou zemi, aby se chopili zbraní při teroristických akcích - a je třeba si stále připomínat, o kom mluvíme - mají stejně jako ostatní právo na konzulární ochranu," zdůraznila mluvčí.
Protiteroristický tribunál v Bagdádu dnes odsoudil k smrti 28letého Vianneye Ouraghiho. Tento Francouz alžírského původu před soudem přiznal, že "spolupracoval s IS", zdůraznil ale zároveň, že "se nikdy nezúčastnil bojů v Sýrii ani v Iráku". Kromě něj byl dnes k nejvyššímu trestu odsouzen také 32letý Francouz Fodfil Tahar Aouidate.
Podle iráckých zákonů může být k smrti odsouzen kdokoliv, kdo se připojil k organizaci, jež je považována za teroristickou, ať už se účastnil bojů, či nikoliv.
Oba dnešní odsouzení jsou součástí skupiny dvanácti džihádistů, kteří byli zatčeni v Sýrii a letos v lednu následně převezeni do Iráku. Deset z nich jsou Francouzi. Odsouzení mají 30 dní na to, aby se odvolali, jejich advokát už naznačil, že se tak chystá učinit.
Bagdád již od roku 2018 odsoudil k smrti přes 500 cizích státních příslušníků patřících k IS, mužů i žen, žádného však dosud nepopravil. Jeden Němec dokonce dosáhl po odvolání změnu rozsudku na doživotní vězení.