Ukrajinci zřejmě v Kurské oblasti obsadili tři vesnice, Putin to má za provokaci
07.08.2024 21:18
Ukrajinským jednotkám, které v úterý pronikly do ruské Kurské oblasti, se podařilo uchytit se v příhraničí a obsadit tři vesnice, uvedl dnes telegramový kanál Rybar, jenž je blízký ruské armádě. Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Kyjev z provokace a ruské úřady vyhlásily v oblasti nouzový stav. Podle ruských blogerů Ukrajinci ovládli i měřící stanici, přes kterou proudí do Evropy ruský zemní plyn. Cena plynu pro evropský trh podle médií v důsledku těchto bojů stoupla nejvýše v letošním roce.
Informace o vývoji bojů nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů a Kyjev se dosud k ruským tvrzením ohledně údajného průniku ukrajinských sil do Kurské oblasti oficiálně nevyjádřil. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věc ve svém večerním videoprojevu nezmínil.
"Nepřátelské jednotky obsadily obce Nikolajevo-Darjino, Darjino a Sverdlikovo," uvedl kanál Rybar v noci na dnešek. Kromě toho podle něj zřejmě pokračovaly boje v obcích Gončarovka a Olešňa. Celkem do Kurské oblasti proniklo až 400 vojáků ukrajinských ozbrojených sil a podél hranice je soustředěno až 2000 dalších, tvrdí Rybar.
Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov později na poradě u prezidenta Vladimira Putina prohlásil, že útok na Kurskou oblast začal v úterý nad ránem a zúčastnily se ho ukrajinské jednotky o síle až jednoho tisíce mužů. Cílem podle generála bylo ovládnout pohraniční okres, ale ruské síly za podpory letectva, raketových vojsk a dělostřelectva zastavily postup nepřítele do hloubi území. Ukrajinské ztráty vyčíslil na nejméně 100 zabitých a 215 raněných a na 54 kusů obrněné techniky včetně sedmi tanků vyřazených z boje.
Putin obvinil Kyjev v souvislosti se zprávami o průniku ukrajinských vojáků do ruské Kurské oblasti z rozsáhlé provokace. Řekl také, že bezprostředně po jednání se členy vlády bude mít schůzku s šéfy ruských silových a bezpečnostních struktur, se kterými bude současnou situaci řešit.
Kyjev "podnikl další rozsáhlou provokaci, vede nerozlišující palbu z různých druhů zbraní, včetně raketových, na civilní objekty", uvedl na jednání se členy ruské vlády Putin, na jehož rozkaz Rusko v únoru 2022 zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Rozpoutal se tak největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války, jenž si vyžádal množství životů nejen vojáků, ale také civilistů. Ukrajinské úřady informují o zabitých ukrajinských civilistech při ruských útocích prakticky denně.
U hranice, kde se odehrávají boje v Kurské oblasti, se nachází ruské město Sudža, kde je poslední funkční tranzitní bod pro vývoz ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu, podotkla agentura Reuters. Tuto stanici, přes kterou denně proudí až 42 milionů metrů krychlových plynu, ovládly podle ruských blogerů ukrajinské jednotky, upozornila stanice BBC. Dodala, že tato informace není potvrzena, ani Moskva, ani Kyjev se nevyjádřily.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes stoupla o 5,7 procenta na téměř 39 eur (985 Kč) za megawatthodinu (MWh) a ocitla se nejvýše v letošním roce. Podle serveru tradingeconomics.com za to mohou obavy z přerušení dodávek právě kvůli rusko-ukrajinským bojům v blízkosti tranzitního bodu. Ukrajinský provozovatel přenosové soustavy zemního plynu nicméně řekl, že ruský zemní plyn pokračuje v normálním tranzitu přes Ukrajinu do Evropy.
Ruské ministerstvo obrany dnes také oznámilo likvidaci čtyř dronů nad Kurskou oblastí. Jeden z ukrajinských bezpilotních prostředků zasáhl vůz záchranné služby u města Sudža v ruské Kurské oblasti, zabil řidiče a zdravotníka a jednoho lékaře zranil, uvedl gubernátor Alexej Smirnov. Podle něj zahynulo včetně dvou členů posádky sanitky v bojích na ruské straně celkem pět lidí a nejméně 20 dalších bylo zraněno.
Ukrajina dnes podle šéfa vojenské správy Sumské oblasti Volodymyra Arťucha nařídila evakuaci přibližně 6000 lidí, včetně 425 dětí, z 23 pohraničních obcí sousedících s Kurskou oblastí.
Ukrajina rozsáhlou ruskou invazi zahájenou v roce 2022 z části odrazila, zastavila a některá svá území dobyla zpět. Rusové však rozsáhlou část ukrajinského území okupují a boje pokračují. Výpad do ruského příhraničí se odehrává v době pomalého, ale setrvalého ruského postupu na východě Ukrajiny, který provázejí zprávy o nedostatku vojáků v řadách ukrajinské armády. Během války se hranice do Ruska v Kurské a Belgorodské oblasti opakovaně pokoušely prorazit Rusy tvořené formace Ruský dobrovolnický sbor, Legie Svoboda Rusku a Sibiřský prapor, které bojují na straně Ukrajiny.