Unijní holubice u jestřábů v Izraeli neuspěly
05.01.2009 21:10
Další bombardování a ostřelování pásma Gazy, další desítky mrtvých a poprvé také prudké boje mezi muži obou stran - takový byl průběh dnešního pokračování izraelské pozemní ofenzívy proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamas, které Gazu ovládá. Na vícero frontách vedené diplomatické úsilí o zastavení bojů je zatím bezvýsledné.
To se týká i mise EU v čele s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.
Dnes bylo v pásmu Gazy zabito přes 80 lidí, z toho asi 70 civilistů. Od 27. prosince, kdy zahájil Izrael nálety, už bylo zabito přes 550 lidí a přes 2500 jich bylo zraněno. Jde skoro výlučně o Palestince.
Izraelští ministři obrany a zahraničí Ehud Barak a Cipi Livniová dnes potvrdili, že Izrael útok nezastaví, dokud nezničí bojové schopnosti Hamasu, který ostřeluje jeho území raketami.
Ukončení bojů podmiňuje ukončením tohoto ostřelování, zajištěním mezinárodního dohledu nad příměřím a zajištěním toho, že Hamas se nebude znovu vyzbrojovat.
Schwarzenberg podle izraelského listu Haarec řekl, že Evropská unie nesouhlasí s Izraelem v tom, že příměří bude možné až po dokončení úkolů armády v Gaze, a je pro dojednání okamžitého příměří. To Livniová odmítla, stejně jako návrh Schwarzenbergovy mise na rozmístění mezinárodních pozorovatelů.
Izraelská armáda se dnes znovu zaměřila na skladiště zbraní Hamasu, úkryty vozidel sloužících pro převážení raketometů a bojovníků a také na výškové budovy ve městě Gaze, mešity a další objekty využívané Hamasem.
Už od neděle má armáda pod kontrolou oblasti, z nichž radikálové odpalují rakety na Izrael. Postupujícím jednotkám se také podařilo rozdělit pásmo a odříznout severní část s městem Gazou od jihu.
Hamas údajně utrpěl těžké ztráty a dnes vyslal do Egypta delegaci, která by tam měla jednat o příměří. Večer ale v ulicích Gazy vypukly prudké boje mezi jeho bojovníky a izraelskými vojáky.
Izrael dnes do pásma Gazy pustil konvoj 80 kamionů s humanitární pomocí a z Gazy smělo odejít dalších asi 200 cizinců.
O urovnání v krizové oblasti se tam kromě mise EU pokouší sólově také francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Po jednání s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem i on vyzval k okamžitému příměří. Už předtím odmítl kritiku, že komplikuje roli unijní mise.
Francie má "zvláštní odpovědnost" a "kdo by mi mohl vytýkat, že se snažím dělat něco pro ukončení takového utrpení", řekl.
Souběžné jednání oficiální mise EU a Sarkozyho dnes kritizoval italský ministr zahraničí Franco Frattini, podle něhož to, že Evropa nemluví jedním hlasem, oslabuje její věrohodnost a politickou vlivnost.
Český premiér Mirek Topolánek však odmítl obavy, že by Sarkozyho aktivita mohla komplikovat úsilí českého předsednictví. Řekl také, že má určitý scénář řešení blízkovýchodního konfliktu, jehož cílem má být přinejmenším přerušení bojů.
Topolánek také oznámil, že jeho mluvčí pro české předsednictví Jiří Potužník zůstává přes sporné vyjádření k izraelské pozemní ofenzívě, které vyvolalo pozdvižení v celé Evropě, ve funkci.
Potužník v sobotu označil izraelskou akci za obrannou, což pak Schwarzenbergovo ministerstvo korigovalo.
Za oprávněnou dnes izraelskou ofenzívu označil americký prezident George Bush. Vyjádřil naději v dosažení příměří, ale řekl, že dohoda o něm není možná, dokud Hamas zcela nezastaví své útoky.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.