Indické úřady vyhlásily dnes v Kašmíru časově neomezený zákaz vycházení. Reagují tak na plánované pondělní shromáždění separatistů požadujících nezávislost této sporné himálajské oblasti.
Policie s tlampači na automobilech projížděla Šrínagarem, hlavním městem indického státu Džammú a Kašmír, a vyzývala obyvatele, aby zůstali doma. Ve vylidněných ulicích hlídkují tisíce policistů a vojáků.
ČTĚTE TAKÉ: Armáda po letech v indickém Kašmíru v pohotovosti
Během posledních dvou měsíců zažil Kašmír jedny z největších protiindických demonstrací od roku 1989, kdy v oblasti začalo separatistické povstání proti vládě v Dillí.
Koordinační výbor Džammú a Kašmíru, nově vzniklé spojenectví muslimských separatistů a zástupců místních podnikatelů i právníků, plánuje na pondělí velké shromáždění na Lál čauk (Rudém náměstí) v centru Šrínagaru.
Vláda vyhlásila na jeden měsíc zákaz shromažďování pěti a více osob ve snaze zabránit jakýmkoli protestům. Ale separatisté uvádějí, že své shromáždění neodvolají.
Kašmír je oblast rozdělená mezi Indii a Pákistán, přičemž obě země si na ni dělají nárok. Indický stát Džammů a Kašmír je jediný v převážně hinduistické Indii, kde většinu obyvatel tvoří muslimové. Kašmírští separatisté usilují o připojení indické části Kašmíru k Pákistánu, anebo o nezávislost tohoto území; což ovšem odmítá jak Indie, tak Pákistán.
ČTĚTE TAKÉ: Muslimové v Kašmíru se bouří proti sídlům hinduistů
Násilí, které tuto oblast po desetiletí sužovalo, se podstatně zmírnilo od roku 2004, kdy Indie a Pákistán zahájily proces usmiřování. Sporadické přestřelky a exploze ale nepřestaly. Od roku 1989 bylo v Kašmíru podle Indie zabito 40 tisíclidí; separatisté uvádějí 90 tisíc zabitých, reálné odhady se pohybují mezi 60 a 90 tisíci mrtvých.
Foto: Reuters