Útoky na školy v Gaze jsou neospravedlnitelné, reaguje na izraelský úder Borrell
10.08.2024 23:45
Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes vyjádřil zděšení nad zprávami o izraelském úderu na školu v Pásmu Gazy, který podle palestinských zdrojů ráno zabil desítky lidí. Uvedl, že šlo o několikátý útok na školu za poslední týdny a že tyto "masakry" nemají žádné ospravedlnění. Incident odsoudily také Británie, Turecko či Francie. Bílý dům uvedl, že v Gaze nadále umírá příliš mnoho civilistů.
Izraelská armáda tvrdí, že v zasažené škole ve městě Gaza působili ozbrojenci teroristického hnutí Hamás, z nichž nejméně 19 zlikvidovala. Informace o až stovce mrtvých v dnešním vyjádření zpochybňovala. Světová média uvádí, že areál školy sloužil jako tábor pro Palestince vysídlené desetiměsíční válkou a že izraelské střely jej zasáhly v době brzkých ranních modliteb.
"(Jsem) zděšený obrázky ze školního tábora v Gaze zasaženého izraelským úderem... Za poslední týdny se stalo terčem nejméně deset škol. Pro tyto masakry není žádné ospravedlnění," uvedl Borrell na sociální síti X.
Šéf unijní diplomacie zároveň vyjádřil lítost nad "strašlivou celkovou bilancí" války Izraele s Hamásem, přičemž psal o více než 40.000 zabitých Palestincích. Úřady v Gaze v nejnovější bilanci hlásí 39.790 mrtvých za více než deset měsíců bojů, lidi zabité při dnešním úderu na školu ale podle všeho ještě do součtu nezapočítaly.
Bílý dům je podle agentury Reuters zprávami o civilních obětech hluboce znepokojen a je v kontaktu s představiteli Izraele.
Británie dnes podobně jako Borrell uvedla, že je "zděšena" smrtícím izraelským úderem na školu v Gaze, a vyzvala k "okamžitému příměří". "Hamás musí přestat ohrožovat civilisty. Izrael musí dodržovat mezinárodní humanitární právo," prohlásil šéf diplomacie David Lammy. "Potřebujeme okamžité příměří, abychom ochránili civilisty, osvobodili všechny rukojmí a ukončili omezování humanitární pomoci," dodal.
Jako "nový zločin proti lidskosti" úder odsoudilo Turecko. "Izrael se dopustil nového zločinu proti lidskosti, když zmasakroval více než stovku civilistů, kteří se uchýlili do školy," napsalo tamní ministerstvo zahraničí, které také kritizovalo snahu premiéra Benjamina Netanjahua "sabotovat" jednání o příměří. "Mezinárodní aktéři, kteří nepodnikají kroky k zastavení Izraele, jsou spoluviníky těchto zločinů," dodala Ankara.
Jednalo se o poslední z úderů, které Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva označil za "systematické útoky na školy" ze strany Izraele - od 4. července jich bylo nejméně 21, při nichž zahynuly stovky lidí včetně žen a dětí, napsala agentura AP. OSN již dříve uvedla, že do 6. července bylo ve válce přímo zasaženo nebo poškozeno 477 z 564 škol v Gaze, a dodala, že Izrael má podle mezinárodního práva povinnost poskytnout vysídleným osobám bezpečné útočiště.
"Již několik týdnů jsou školní budovy opakovaně terčem útoků, které si vyžádaly neúnosný počet civilních obětí," zdůraznilo rovněž francouzské ministerstvo zahraničí v prohlášení a zopakovalo, že "Izrael musí respektovat mezinárodní humanitární právo".