V Jekatěrinburgu na Urale dnes začne soudní proces s americkým novinářem Evanem Gershkovichem, který je obžalovaný ze špionáže. Líčení se má od počátku konat s vyloučením veřejnosti a médií, avizovaly ruské tiskové agentury. Gershkovich, který je ve vazbě od svého zatčení loni v březnu, i jeho zaměstnavatel, list The Wall Street Journal, obvinění ze špionáže odmítají. Washington považuje novinářovo zadržování za neoprávněné a požaduje jeho propuštění na svobodu.
Ruské úřady viní reportéra, že ve městě na Urale shromažďoval pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA) utajované informace o produkci tamní zbrojovky Uralvagonzavod, která od sovětských dob patří k předním výrobcům tanků. Ruské úřady dosud nepředložily žádné důkazy, které by obvinění ze špionáže podpořily, upozorňují západní média.
Rusové podle některých diplomatů Gershkoviche pravděpodobně zadrželi ve snaze pořídit si "zásobu" amerických občanů, které by mohli vyměnit za ruské občany zadržované na Západě. Rusko a Spojené státy se už v minulosti dohodly na významných výměnách vězňů - naposledy v prosinci 2022, kdy Moskva vyměnila americkou basketbalistku Brittney Grinerovou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta odsouzeného a uvězněného v USA. Grinerová byla před výměnou odsouzena v Rusku za údajné pašování omamných látek, ačkoliv se u soudu hájila, že danou látku má na lékařský předpis.
Před týdnem náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov agentuře TASS řekl, že Moskva čeká na odpověď Washingtonu na návrhy ohledně výměny vězňů. Žádné podrobnosti však diplomat neuvedl.
Ruský prezident Vladimir Putin v únorovém rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem nevyloučil možnost výměny Gershkoviche za některého z Rusů vězněných na Západě. Šéf Kremlu neřekl jméno, ale z jeho výroků podle západních médií vyplývá, že hovořil o Vadimu Krasikovovi, jenž si odpykává doživotí v Německu za vraždu Čečence s gruzínským občanstvím v roce 2019 v centru Berlína. Německý soud zároveň dospěl k závěru, že v pozadí případu stojí ruské úřady a zločin označil za "státní terorismus".
V ruské vazbě čeká na soud také rusko-americká novinářka s bydlištěm v Praze Alsu Kurmaševová. Do případné výměny by podle médií mohl být zahrnut také bývalý voják americké námořní pěchoty Paul Whelan, který je vězněný v Rusku od roku 2018 a odsouzený za údajnou špionáž.