Izraelské jednotky rozťaly Gazu na tři části
04.01.2009 09:07 Aktualizováno 05.01. 06:30
Izraelská pozemní ofenziva v Gaze je v plném proudu. Od sobotního večera, kdy útok začal, obsadily izraelské jednotky rozsáhlé oblasti severní Gazy, do níž postupují ze severu a východu. Brzké příměří odmítl v sobotu večer SEČ v americké televizi ABC prezident židovského státu Šimon Peres.
"Hamas musí dostat pořádnou lekci," řekl.
Nehledě na prudký odpor postupují izraelské pozemní jednotky podle plánu, tvrdí ministerstvo obrany. Na některých místech jsou dokonce rychlejší. Pokud bude potřeba, ofenzivu ještě zintenzívníme, oznámil šéf resortu Ehud Barak.
Izrael hlásí prvního mrtvého vojáka
Židovský stát pokračuje i v leteckých úderech a podle izraelského rozhlasu vyhlásil nad palestinským územím námořní blokádu. Gazu ze Středozemního moře také ostřeluje. "Pozemní ofenziva nebude snadná a krátkého trvání", zdůraznil i ministr obrany Barak. Jeho úřad povolal do kasáren desítky tisíc záložníků. V neděli odpoledne padnul v bojích první izraelský voják, oznámily izraelské úřady. Hamas tvrdí, že se mu podařilo zabít devět vojáků IDF (Israeli Defence Force).
Jednotky od uplynulé noci pronikly až ke městu Gaza. Asi 50 tanků a oddíly pěchoty se rozmístily tři kilometry jižně od města Gaza na místě někdejší židovské osady Necarim. Podle očitých svědků kontroluje izraelská pěchota i hlavní silniční tah vedoucí pásmem severojižním směrem.
Podél silnice se ozývá střelba a výbuchy granátů. Izraelci prý zadržují některé lidi, kteří v přeplněných autech prchají ze severu na jih. Tímto způsobem se Izraelci snaží omezit pohyb militantních Palestinců.
ČTĚTE TAKÉ: Izrael mobilizuje. Pozemní ofenziva v Gaze začala
Na Gazu padl strach, mnozí prchají na jih
Izraelská armáda - úderná a skvěle vycvičená
Hamas chce diplomaticky jednat
Hamas chce vyslat delegaci do Egypta na první diplomatická jednání od začátku izraelské ofenzivy před deseti dny, podle agentury Reuters ještě v pondělí.
Zástupce Hamasu Ajmán Tahá uvedl, že delegace tím "odpoví na egyptské pozvání k jednání".
Cesta příslušníků Hamasu do Egypta se podle Reuters časově shoduje s tamní předpokládanou návštěvou francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který do oblasti míří také.
Počty obětí mezi Palestinci se různí
Izraelská média hovoří o četných obětech na palestinské straně, neuvádějí ale žádná přesná čísla. Podle lékařů v Gaze bylo nejméně šedesát Palestinců zabito při izraelské palbě na severu pásma Gazy. Drtivá většina z nich měli být civilisté, o život přišli třeba čtyři členové jedné rodiny, na jejichž dům dopadl granát.
Dva ozbrojenci byli zabiti při výbuchu tankového granátu v Bajt Lahíji. Nezávislé a ověřitelné zdroje ale v tomto okamžiku nejsou k dispozici.
Celkový počet palestinských obětí izraelské vojenské operace Lité olovo v pásmu, která začala leteckými útoky 27. prosince, dosáhl 512 (Reuters). Rakety Hamasu si za tu dobu v Izraeli vyžádaly čtyři životy.
Izraelská média píší, že jejich vojáci narazili v Gaze na prudký odpor a blízko hranic na opevněná postavení Hamasu.
Podletelevize al-Džazíra už izraelské tanky pronikají do města Gaza a ve městě se bojuje. Při dopadu tankového granátu do hlavního nákupního střediska ve městě Gaza zahynulo pět civilistů a čtyři desítky dalších utrpěly zranění.
Izraelské pozemní jednotky údajně rozdělily pásmo Gazy na tři části. Podle zpráv izraelských médií zaujaly izraelské oddíly mimo jiné pozice v oblasti bývalé židovské osady Necarim asi tři kilometry od města Gaza.
Právě tudy prochází hlavní silniční spojnice ze severu na jih pásma, takže obsazením dané dopravní křižovatky chce armáda omezit možnosti přemísťování palestinských ozbrojenců. Na jih pásma ovšem prchají také desítky palestinských rodin.
Podle izraelských médií se izraelské jednotky soustředí na ničení bojové infrastruktury Hamasu a odpalovacích ramp raket, které militantní Palestinci odpalují na Izrael.
"Nechceme ani obsadit Gazu, ani rozdrtit Hamas - nýbrž teror," zdůraznil v rozhovoru pro televizi ABC izraelský prezident Peres. Hamas musí ale dostat pořádnou a skutečnou lekci. A to se teď děje", dodala hlava státu.
Schwarzenberg o strašné situaci v Gaze
Členové Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) se na dnešním krizovém zasedání kvůli odporu Spojených států neshodli na prohlášení k situaci v palestinském pásmu Gazy. Radikální palestinské hnutí Hamas, proti němuž izraelská invaze směřuje, označilo v reakci zasedání RB OSN za "frašku".
"To, co se stalo v Radě bezpečnosti, je fraška, která ukazuje rozsah, v jakém dominantně ovlivňují její rozhodnutí Amerika a sionistický okupant (Izrael)," prohlásil mluvčí Hamasu Fauzí Barhúm. Rada bezpečnosti "potvrdila své připojení k pozicím okupanta a dala mu šanci pokračovat v masakru v Gaze," dodal Barhúm.
Mluvčí Hamasu kromě toho odsoudil postoj českého předsednictví Evropské unie, který označil za "podjatý a zajišťující pokračování zločinů páchaných okupanty v Gaze".
Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg v sobotu prohlásil, že ani nepopiratelné právo státu na svou obranu nedovoluje akce, kterými trpí hlavně civilní obyvatelstvo a vyzval k nastolení příměří a umožnění přístupu humanitární pomoci k lidem v Gaze.
V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce český ministr zahraničí před svým odletem na Blízký východ přiznal, že výsledek jeho mise je velmi nejistý. "Jsou ale situace v životě, kdy se člověk musí snažit." Humanitární situaci v Gaze označil šéf české diplomacie za strašnou: "Musíme přispět ke zlepšení humanitární situace v Gaze.
"Jestli můžeme přispět k příměří, uvidíme. Máme nějaké nápady," řekl Schwarzenberg v rozhovoru s moderátorem Moravcem.
Izraelský premiér Ehud Olmert dnes na schůzi vlády ujistil, že Izrael nebojuje proti palestinskému lidu a že zabrání humanitární krizi v pásmu Gazy. "(Palestinci) nejsou našimi nepřáteli. Jsou stejně jako my oběťmi násilí a smrtícího útlaku ze strany stejné teroristické organizace," řekl Olmert v narážce na hnutí Hamas.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.