Tradice
Praštěné Vánoce ve světě. Střelba z brokovnice i sladkosti z polínka
24.12.2015 20:01
Schovávání košťat, vaření pro mrtvé, zdobení palmy a k večeři kuře z KFC. České zvyky už znáte, pobavte se pro změnu nad těmi světovými. Některé z nich jsou totiž dost praštěné.
INDIE
Který strom u vás vyhrává pomyslnou vánoční bitvu? Smrk, borovice, nebo jedle?
V Indii to mají jednoduché. Místo jehličnanů strojí banánovník nebo mangovník. A podobně jako my si bereme domů jmelí a chvojí, Indové si berou domů pro změnu listy z banánovníku. Zda se pod nimi i líbají, to nevíme.
JAPONSKO
Stejně jako se Američané ládují vánočním krocanem a my zase kaprem, Japonci na Štědrý den jedí kuře. Ovšem ne jen tak ledajaké, ale kuře z KFC, kam zavítá v tento den většina japonských rodin. Tahle fastfoodová vánoční tradice už trvá asi čtyřicet let a zdá se, že jen tak nezmizí.
NORSKO
Podle norské legendy se na Štědrý den zjevují zlé čarodějnice a hledají košťata, na kterých by se proletěly. Proto Norky všechna košťata pečlivě schovávají, aby je čarodějnice nenašly. Muži zase střílejí z brokovnice, aby zahnali zlé duchy.
VENEZUELA
V hlavním městě Caracasu se na první vánoční svátek uzavřou všechny ulice pro automobily, lidé si nazují kolečkové brusle a vyrážejí na nich hromadně na ranní mši do kostela. Že by i senioři? Kdo ví.
FINSKO
Finové obvykle navštěvují hroby svých předků a příbuzných, kde jim zapálí svíčky. Kromě toho nechávají na stole nebo na podlaze štědrovečerní jídlo pro mrtvé, kdyby je náhodou navštívili ze záhrobí. Ovšem kromě této tradice mají Finové ještě jednu, spojenou se saunováním. Většina Finů zamíří na Štědrý den po západu slunce do sauny a užívají si v ní pohody. Věří totiž, že v sauně žijí elfové, kteří je ochrání, a zajistí jim tak celoroční štěstí.
ŠVÉDSKO
Ve švédském městě Gävle mají od roku 1966 tradici vánoční kozy, což je obrovská slaměná figurína kozy, která se postaví na zdejším náměstí. Je vysoká 13 metrů a úderem půlnoci ji bohužel obvykle vandalové zapálí nebo zničí. Od roku 1988 uzavírají sázkové kanceláře sázky na její "přežití".
UKRAJINA
Třpytivé ozdoby, skleněné koule nebo prskavky? Na Ukrajině jsou vánoční stromy pokryty umělými pavouky a pavučinami. Proč právě tento zvyk? Podle místního folkloru přinášejí pavučiny štěstí a symbolizují, že rodina se další rok opět sejde ve zdraví.
FILIPÍNY
Zdejší obyvatelé Vánoce milují, a tak je slaví bouřlivě až do ledna. Osmdesát procent Filipínců jsou křesťané, takže většina jich chodí na Štědrý den na půlnoční mši. Kostely jsou zaplněné do posledního místa a slovo Boží si přicházejí poslechnout opravdu všichni. První vánoční bohoslužba začíná už 16. prosince ve 3 hodiny ráno a projevy kněží jsou vždy emotivní. Filipíncům ovšem nechybí ani vánoční stromek a slavnostní večeře, jen k ní usedají až po mši, nikoli před ní, jako je to u nás. Typické jídlo? Vepřové s bramborem a nudle smíchané s mrkví, zelím, vepřovým masem a dalšími ingrediencemi. Děti pro změnu dávají večer před Třemi králi na parapet čerstvě vyprané ponožky, aby tam ráno našly dárky.
AUSTRÁLIE
Zdejší Vánoce jsou ve znamení horka a slunce. Žádný sníh tu nehrozí, Santa Claus se tedy prohání na vodě na surfařském prkně a čas od času se zastaví, aby na pláži nechal nějaký ten dárek. Vánoční menu sestává z mořských plodů, ryb, lehkých těstovinových salátů a zmrzliny a dalších mrazených dobrot. Díky krásnému počasí skoro nikdo nezůstává doma, takže není neobvyklé, když se celá štědrovečerní večeře pořádá venku na terase, v parku nebo na pláži.
ŠPANĚLSKO
Španělsko je králem bizarních zvyklostí. Spousta vánočních tradic se totiž točí kolem vyměšování. Jedna z nich se týká dřevěného dutého polínka, zvaného Caga Tió, které má obličej, nohy a sedí pod plachetkou.
Celý prosinec ho španělské děti musejí krmit - dávají mu misku s jídlem, kterou rodiče v noci tajně odnášejí, aby si toho děti nevšimly. Na Štědrý den pak děti polínko donesou ke krbu, tlučou do něj metličkou a vyzývají ho, aby se pořádně vykakalo. Polínko je duté a rodiče ho musejí včas naplnit bonbony, lízátky, sušenky a jinými dobrotami. Jako poslední by ale z polena měl vypadnout česnek, cibule nebo slaneček. Když se tak stane, je to znamení, že polínko už vykakalo všechny sladkosti a další budou zase až příští rok.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.