Tajné služby
Vůdce Islámského státu Bagdádí určitě žije, tvrdí iráčtí Kurdové
17.07.2017 11:12 Aktualizováno 17.07. 14:15
Vůdce radikální organizace Islámský stát (IS) abú Bakr Bagdádí je naživu. Na 99 procent si je tím jist velitel tajné služby v iráckém Kurdistánu Láhaur Talabání. Ruská armáda už v červnu ohlásila Bagdádího zabití při jednom z náletů, v červenci pak jeho smrt potvrdil Irák na základě zdrojů ze severoirácké provincie Ninive, kde Bagdádí působil.
Spekuluje se už také o Bagdádího nástupci. Talabání však všechny tyto zprávy popřel. "Bagdádí je určitě živ, není po smrti. Máme informace, že žije, věříme tomu na 99 procent. Nezapomínejte, že se jeho minulost váže k Al-Káidě v Iráku. Schovává se před tajnými službami, ví, co dělá," prohlásil šéf jedné ze dvou kurdských rozvědek. Podle něj jsou Bagdádí a další členové vedení IS nyní v okolí syrské Rakky.
Bagdádí na veřejnosti nebyl moc vidět, v roce 2014 z mešity v Mosulu vyhlásil chalífát IS na území severního Iráku a Sýrie, které tehdy IS obsadil.
Ruská armáda 16. června ohlásila, že byl Bagdádí "velmi pravděpodobně" zabit při náletu na Rakku koncem května. Asi týden na to předseda branného a bezpečnostního výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov prohlásil, že Moskva má téměř stoprocentní jistotu, že byl vůdce IS zabit při květnovém ruském náletu v Sýrii. V červenci pak o Bagdádího smrti hovořila irácká televize a také exilová skupina syrských ochránců lidských práv.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes přiznal, že Moskva má o Bagdádím "vzájemně si odporující" informace. "Dostávají se k nám protichůdné informace a naše tajné služby je ověřují. Nemáme jisté zprávy," řekl Peskov.
USA ke zprávám o Bagdádím uvedly, že jeho smrt nedokážou potvrdit ani vyvrátit. Spekulace o smrti šéfa IS se vynořily i v dávnější minulosti a nikdy se nepotvrdily.
IS byl nyní poražen v Mosulu a snaží se udržet své pozice v syrské Rakce.
Ačkoli se hovoří o porážce IS v Iráku i Sýrii, Talabání je k těmto zprávám skeptický. Podle něj IS změní taktiku, i když se potýká se zhoršenou morálkou svých lidí. Porazit tuto organizaci podle Talabáního potrvá ještě tři čtyři roky. Skupina pak podle něj přejde do režimu povstalecké organizace.
Talabání si myslí, že vedení organizace se ujmou velitelé tajných služeb z doby bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna, kteří už nyní určují taktiku IS.
Arabské zdroje uvádějí, že jako nejpravděpodobnější příští vůdce IS připadá v úvahu nynější velitel oddílů IS v Libyi Tunisan Džaláladdín Túnisí, který byl Bagdádímu blízký.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.