Peking: pracující se učí, jak fandit na olympiádě
31.01.2008 11:05
V nejvyšším patře budovy nákupního centra Přátelství Jen-ša v Pekingu čeká Chuang Kchuo-šan a devětačtyřicet jejích kolegyň, až přijde jejich čas. Budou přísahat jako družstvo roztleskávaček Pekingského hnutí pracujících.
Zatímco jsou olympijská sportoviště již téměř připravena a vylepšení městské infrastruktury v hodnotě čtyřiceti miliard dolarů (780 miliard Kč) se dokončuje, soustředí se část úředníků města na prostý lid. Nic nesmí hyzdit tvář olympijského Pekingu.
Všichni stojí v místnosti s rudými závěsy, která většinou slouží ke schůzkám místní komunistické strany. Všichni mají firemní teplákové soupravy, vztyčenou pravici v pěst a opakují přísahu.
„Přísahám, že jsem poctivým členem pracovní jednotky roztleskávaček pro pekingské olympijské hry. Budu prosazovat olympijského ducha, učit se olympijské vědomosti, šířit olympijskou etiketu, chránit životní prostředí a poslouchat nařízení," cituje agentura Reuters halekající pracovníky.
„Budu hlasitě fandit atletům, pro slávu země a budu oslavovat olympiádu."
Neplivej, buď slušný a hlavně fandi, jak se má!
Pekingská kampaň proti plivání, odhazování odpadků na ulici či předbíhání ve frontách měla hodně veřejných ohlasů a publicity. Na druhou stranu však rudí zástupci na radnici dostali strach, že se jejich dělnictvo nevyzná v pravidlech sportu.
I přílišná jednomyslnost a oddanost straně by mohla působit podivně na spousty zahraničních návštěvníků. Komunisti prostě nechtějí ponechat nic náhodě, protože i radost se dá přece zařídit.
Jeden svět! Jeden sen! Nový Peking!
Pro Chuang jsou tříhodinové bloky vyučování základů volejbalu a fandění jedinou šancí, jak se dostat do ochozů olympijských klání jako divák. „Je to celkem zábava, ale také cítím povinnost podporovat naše týmy a naši zemi," řekla dvaatřicetiletá Chuang.
Ona i její kolegyně byly vybrány z více než tří tisíc zaměstnanců státního podniku Jen-ša. Ze sedmnáctimilionového Pekingu vyselektovali úředníci na sto tisíc roztleskávaček.
Kromě základních pravidel však rozhodčí Lu Wej-pching zdůrazňuje ještě různé scénáře, které mohou při hře nastat. „Je velice pravděpodobné, že míč vyletí z hřiště, a doufám, že každá z vás ho podá zpátky hráčům na kurtě. Doufám, že nepošlete míč zpátky hned. Hráč se může vážně zranit, pokud nebude opatrná a šlápne na míč," varoval sudí.
Obavy pořadatelů vůbec nejsou plané. Před třemi lety začali rozběsnění čínští fanoušci řádit po prohraném finále fotbalového Asijského poháru. O rok později rozvášnění diváci napadli hostující basketbalisty Portorika. Vzduchem létaly nejen nadávky, ale i tvrdé předměty.
Pekingští organizátoři jsou rozhodnuti změnit nelichotivý obrázek Číňanů a využít olympiády k jeho vylepšení. Všechno pod heslem: "Jeden svět! Jeden sen! Nový Peking!"
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.