Rodokmen HIV
AIDS odstartoval před sto lety v Africe. "Pomohly" dráhy a děvky
03.10.2014 12:12
Pandemie nemoci AIDS, kterou se na celém světě nakazilo už přes 75 milionů lidí, začala nejspíše po roce 1920 v konžské metropoli Kinshase. K tomuto závěru dospěli vědci, kteří zkoumali genetický původ viru HIV, jenž nemoc způsobuje. K rychlému rozšíření choroby podle nich přispěly historické okolnosti, zejména rychlý růst populace a megalomanský projekt tehdejší belgické koloniální správy na stavbu železniční sítě.
Tým odborníků z univerzit v anglickém Oxfordu a belgické Lovani zveřejnil své závěry v odborném časopise Science. Experti se snažili vytvořit jakýsi rodokmen viru HIV, aby vystopovali, odkud se vzal. Zkoumali jeho genetický kód a nejrůznější mutace.
"V dnešních genech najdete otisk historie, zanechala v nich prostřednictvím mutací svoje stopy, které se nedají odstranit," vysvětlil pro server BBC profesor Oliver Pybus z Oxfordské univerzity, který byl jedním z vedoucích výzkumu. Právě díky pečlivé analýze mutací viru vědci zjistili, kdy a kde se virus s největší pravděpodobností začal poprvé šířit.
Virus HIV se podle výzkumu rozmohl zejména ve 20. letech v konžské metropoli Kinshasa, která se tehdy jmenovala Léopoldville. Tam se v té době kvůli stavbě železniční sítě stahovaly miliony dělníků a převaha mužů znamenala i rozkvět obchodu se sexem. Čerstvě nakažení se pak díky snadno dostupné dopravě vraceli do svých domovských vesnic a tam šířili nemoc dál. V dalších desetiletích tak pandemie postupně zasáhla další oblasti Konga a pak i další africké země.
Virem HIV se dosud nakazilo 75 milionů lidí, nejméně 25 milionů jich nakonec nemoci podlehlo. V současnosti je nakažených 35 milionů, velká většina z nich žije v chudých a rozvojových zemích a nejhůře postiženou oblastí je subsaharská Afrika.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.