Ohrožení zdraví
Americký soud potvrdil nebezpečí glyfosátu
27.03.2019 16:45
Federální americký soud ve Spojených státech rozhodl, že známý herbicid s obsahem glyfosátu Roundup způsobuje rakovinu. V Česku se jeho zákaz vztahuje pouze na plošnou aplikaci k desinfekci plodin, ne ale na prodej produktu. Přesto se ho některé firmy rozhodly stáhnout z prodeje dřív, než se potvrdí jeho účinky na zdraví člověka.
Glyfosáty jsou nejrozšířenější volně dostupné herbicidy na hubení plevele. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, která spadá pod Světovou zdravotnickou organizaci WHO, je v roce 2015 zařadila mezi pravděpodobné karcinogeny pro člověka (skupina A2) s odůvodněním, že glyfosáty mohou způsobovat rakovinu u lidí a vedou ke vzniku Non-Hodgkinova lymfomu. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky označily glyfosát za neškodnou látku.
Evropský parlament v roce 2017 odhlasoval prodloužení licence na používání glyfosátu o pět let. Za schválení, používání či zákaz herbicidů s obsahem glyfosátu však zodpovídají v unii jednotlivé členské státy samostatně. V Česku od 1. ledna 2019 platí jen zákaz plošného používání herbicidů s obsahem glyfosátů na urychlení dozrávání některých plodin, na Slovensku tento zákaz platí už od roku 2016.
Zodpovědný přístup k ochraně zdraví
Na poklesu spotřeby pesticidů s obsahem glyfosátu se podílejí společnosti, které nebezpečné herbicidy ze své nabídky zcela stáhly. Jako první k tomuto kroku přistoupil HORNBACH, který už na jaře 2016 přestal svým zákazníkům nabízet všechny přípravky obsahující glyfosát. "Už v březnu 2016 jsme z naší nabídky vyřadili celou řadu přípravků na likvidaci plevele obsahující glyfosát, jakými jsou například Roundup, Dominator anebo Kaput, tedy nejpoužívanější herbicidní přípravky. Učinili jsme tak úplně dobrovolně, protože chceme fungovat v souladu se životním prostředím a nechceme přispívat k poškozování zdraví našich zákazníků a spoluobčanů," říká Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech HORNBACH.
"Naši zákazníci si pěstují domácí zeleninu a ovoce pro vlastní spotřebu. Chemicky ošetřené plodiny si můžou koupit ve všech supermarketech, ale úrodu z vlastní zahrádky nebo balkonu chtějí zdravé bez chemie, proto je pro nich jediným akceptovatelným způsobem biologická ochrana," vysvětluje Daniel Brychta z HORNBACHU. "Všechny herbicidy s nebezpečným glyfosátem jsme nahradili vhodnějšími přípravky na biologické bázi. Například glyfosát v Roundupu byl nahrazený kyselinou octovou, stejně tak společnost AgroBio ve svých přípravcích používá fluroxypyr - kyselinu octovou -, účinnou látkou v likvidátoru plevele COMPO je kyselina pelargonová," dodává.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.