Blíže srdci a skrytý v žíle. Lékaři mají nový defibrilátor
28.05.2010 10:24
Přímo do horní duté žíly, která vede k srdci, nikoliv pod klíční kost. Kardiologové z pražské Nemocnice Na Homolce ověřují novinku v léčbě srdečního rytmu, zavádějí pacientům nový typ defibrilátoru.
"Největší výhodou nového defibrilátoru je větší účinnost a také to, že je v žíle zcela skrytý. Běžně užívané defibrilátory se nemocným voperují pod klíční kost a jsou pod kůží vidět," vysvětluje výhody primář kardiologie docent Petr Neužil.
"Přístroj je vhodný pro lidi menšího vzrůstu nebo menší hmotnosti. Klasický defibrilátor ICD je může svou vahou a velikostí zatěžovat. Kosmetický efekt ocení zejména mladší pacientky," uvedl primář. Ocenil, že přístroj je účinnější díky tomu, že je umístěn blíže srdci.
Váleček místo placičky
Defibrilátor - kardioverter vrací srdci správný rytmus elektrickým výbojem. Systém se skládá z elektrody v srdci, k níž je defibrilátor připojen. Klasický defibrilátor má podobu placičky. Nový typ přístroje PICD je ohebný váleček o hmotnosti zhruba 60 gramů. Zavádí se hadičkou vpichem z třísla do horní duté žíly. Je programovatelný na dálku a má životnost až šest let.
Homolka ověřila přístroj americké výroby zatím u šesti pacientů a bude v tom pokračovat. Lékaři zároveň testují, jakým způsobem přístroj po skončení životnosti odstranit z těla pacienta co nejšetrněji. Se zaváděním nového systému do běžné praxe počítají v druhém pololetí.
ČTĚTE TAKÉ: Muži vybuchl v těle strojek podobný kardiostimulátoru
Arytmii má každý desátý člověk
Poruchy srdečního rytmu patří k nejčastějším srdečním onemocněním. Rytmus může být zpomalený či zrychlený. Příčinou je nesprávné vedení elektrických vzruchů v srdci. Pro zdravé lidi až na výjimky nepředstavují poruchy rytmu bezprostřední ohrožení na životě. U nemocných po infarktu mohou být životu nebezpečné.
Arytmii, ať zjevnou nebo skrytou, má přibližně každý desátý člověk. Ne každý ovšem potřebuje kardiostimulátor nebo jinou odbornou léčbu. Počet lidí postižených srdečních arytmií stoupá. Přispívá k tomu nezdravý životní styl a paradoxně i zlepšování lékařské péče - lékaři zachrání nemocné, kteří by dříve neměli šanci přežít.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.