Růst populace
Částečné vegetariánství zachrání planetu před hladověním
13.10.2018 05:55 Původní zpráva
Populace na naší planetě stále roste, proto jsou obavy ohledně nedostatku potravin rozhodně na místě. Na základě nejnovější studie jsou však vědci přesvědčeni, že omezeními, jako je konzumace masa či plýtvání, dokážeme zajistit dostatek jídla pro všechny. Současně je ale nutné vyrobit o 50 procent více potravin, aby mohlo přežít až deset miliard lidí. Informaci uvedl server dailymail.co.uk.
Vědci v souvislosti s nedávnou studií zveřejnili, že by mohlo být i do budoucna možné uživit stále rostoucí populaci. Jedinou cestou, jak toho dosáhnout, je podle nich omezení konzumace masa, plýtvání jídlem a zavedení vylepšených zemědělských procesů. Pokud bychom podobné postupy nepřijali, může dojít ke zhoršení klimatu, většímu znečištění ovzduší a vyčerpání přírodních zdrojů.
"Pokud budou společně realizována všechna dostupná řešení, je možné rostoucí populaci nasytit. Do roku 2050 je ale zároveň důležité zvýšit produkci potravin o 50 procent, abychom uživili 10 miliard lidí," vysvětluje autor studie Marco Springman. Zároveň dodává, že by se každý měl snažit zařadit do svého jídelníčku více zeleniny, ovoce a ořechů. Důležité je naopak omezit červené maso a mléčné výrobky.
Nedostane se na talíř
"Doporučujeme méně než jednu porci červeného masa týdně," upřesňuje Springman. Hospodářská zvířata jsou podle OSN zodpovědná za přibližně 14,5 procenta celosvětových emisí skleníkových plynů. Stále více lidí zejména v západní společnosti plýtvá jídlem, navíc se celá třetina celkového množství vyprodukovaného jídla nikdy nedostane na naše talíře.
"Nic se bez našeho zásahu jako zázrakem nezmění. Stačí ale částečné změny ve stravování a v zemědělské technologii a potom můžeme jenom doufat, že tím zamezíme znečištění, a naopak zajistíme dostatek potravin pro všechny. Pro průměrného spotřebitele by to mohlo znamenat impulz k zamyšlení nad jídelníčkem a vyhazováním potravin," uzavírá Springman.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.