Téma TÝDNE
Česko, národ mrzáků? Nové trendy v léčbě bolavých zad
31.10.2016 14:30 Původní zpráva
Bolesti zad trápí čím dál více Čechů. Pomoc rehabilitační a manuální medicíny potřebuje podle dat pojišťoven už celá čtvrtina z nás. Přímé náklady zdravotnického systému jdou do miliard. Lékaři varují, že potíže s hybným ústrojím má i stále více dětí.
Pouze za rehabilitaci dají pojišťovny ročně kolem šesti miliard korun. Mohlo by to ale být mnohem více. Podle dat Českého statistického úřadu totiž ve skutečnosti bolestmi zad trpí více než osmdesát procent z nás. Řada lidí ale nevyhledá lékařskou pomoc a spoléhá na tišící léky.
Vyřazena ze života
Lindu Hanákovou (48) trápily bolesti zad dlouhé roky. Navštívila kvůli nim kdekoho, ale pomoc nepřicházela. "Praktický lékař mi dal tabletky, neurolog si mne prohlédl, ortoped si mne prohlédl a rehabilitační lékař navrhl nějaké cviky. Bolest ale neustupovala," sděluje své zkušenosti žena. Její obtíže se zhoršovaly, dokonce ji vyřadily i z práce, nakonec se nebyla schopna starat ani o děti. "Jen jsem ležela v posteli a skuhrala, celá domácnost skončila na manželovi a mamince."
Po dlouhém hledání nakonec její muž našel kontakt na uznávanou pražskou odbornici Evu Rychlíkovou s více než padesátiletou praxí. Až té se Lindě podařilo pomoci. "Odmítla jakékoli zprávy předchozích lékařů, vše chtěla zjistit vlastníma rukama. Nechala si udělat i velmi podrobné rentgenové snímky." A právě ty se nakonec ukázaly jako klíčové. Lékaři při ženiných stížnostech na bolesti zad zkoumali jen stav její páteře. Docentka Rychlíková chtěla vidět na rentgenu všechno. A zdroj potíží se nakonec našel až u pánve, kterou předchozí doktoři zcela vynechali. "Speciální masáže a rehabilitace mne dostaly zase do formy. Teď se můžu točit jak čamrda," říká žena. Jenže všechny příběhy nakonec šťastný konec nemají. Proč jsme na tom tak špatně?
Světová nemoc číslo jedna
V prvé řadě je třeba říci, že v rámci vyspělého světa jsme na tom vlastně ještě docela dobře. Bolesti zad jsou totiž civilizačním onemocněním a na západ od nás jsou na tom výrazně hůře. Podle evropské studie OECD potíže se zády vedoucí k pracovní neschopnosti způsobí ztrátu téměř 190 miliard liber (5,7 bilionu korun) ročně. Nezohledňuje se přitom vliv těchto těžkostí na volný čas a každodenní život. Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce problémy se zády označila za "prioritní onemocnění dnešního světa".
Mezi nejčastější příčiny bolestí patří špatné držení těla, sedavé zaměstnání, stres, obezita, nesprávné sportování či jednostranná zátěž. Potíže mají často i lidé s tělesně namáhavým zaměstnáním. Trpí nejen osoby hrbící se u počítačů, ale i manuální pracovníci. Samostatnou kapitolou jsou děti. Experti varují, že takřka celá jedna generace vykazuje špatné držení těla. A máme už i první čísla z průzkumů zdraví obyvatel - až tři čtvrtiny dětí trápí bolesti zad.
Pomůže i psycholog
Co s tím? Vědci se snaží nalézat nové metody léčby. V Česku bohužel ale stále převládá představa, že na všechno pomůže magická tabletka. "Ta ale nestačí. Nemůžeme bolest jen utlumit a doufat, že navždy přejde. Problém se může odstranit pouze nalezením příčiny," řekl v on-line chatu se čtenáři serveru TÝDEN.CZ vedoucí fyzioterapeut ambulantního provozu Rehabilitační kliniky Malvazinky Jan Krulík. Nejlepším lékem je podle něj prevence: vhodný sport, kladení důrazu na ergonomii pracovních pomůcek a jednoduchá cvičení. Pokud však již problémy nastaly, je třeba najít léčbu.
Na bolesti zad je v současnosti využívána řada terapií. Ve Spojených státech je nyní v kurzu epiduroskopie, což je diagnostický nástroj, při kterém lze přímo do postiženého místa vstříknout léčivou látku. Jako léčba se však používá pouze v minimu případů, často je jejím cílem "pouze" zmírnění bolesti. Velkou obrodou pak prochází manuální medicína, která jemným hmatem a pečlivým vyšetřením odhaluje poruchy v hybné soustavě a šetrně je odstraňuje. Čím dál častěji bývá k léčbě bolestí zad přizván i psycholog.
Praxe lékařů totiž ukázala, že mnoho potíží se zády není fyzického, ale psychického původu. Somatické problémy jsou až následkem. Duševní stránku bohužel čeští lékaři velmi často podceňují. Na pacienty totiž nemají moc času, důraz je kladen na počet výkonů, nikoli na jejich kvalitu. To je ale chyba. Experti si povšimli, že neléčená bolest zad, která souvisí s psychikou, až čtyřikrát zvyšuje riziko vzniku ještě vážnějšího duševního onemocnění - deprese.
* Co vám může s bolestí zad pomoci?
* Kam zajít, když vás bolí záda?
* Jaké existují terapie, cvičení a techniky?
* Jak jsou na tom Češi v porovnání se zahraničím?
VŠE O TÉMATU BOLESTI ZAD A LÉČBĚ SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 31. ŘÍJNA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.