Rozhovor s odborníkem
Český lékař: Transplantace hlavy je nereálná. Problém je v čase
30.11.2017 05:32 Rozhovor
Ještě před několika lety byla transplantace hlavy spíše zvrácenou myšlenkou, která byla typická spíš pro nějaký sci-fi film než pro moderní medicínu. Přesto se však italský vědec Sergio Canavero nenechal odradit a během pár měsíců plánuje zákrok zrealizovat na živém pacientovi. V rozhovoru pro Týden.cz se nad touto problematikou zamýšlel i ředitel koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec. Podle něj zatím takový zákrok není reálný.
Co si myslíte o transplantaci hlavy, kterou prováděl italský doktor Sergio Canavero v Číně na mrtvém těle?
Já osobně si jako chirurg, který transplantoval orgány, myslím, že zkoušet nové věci se mají, ale v tomto konkrétním případě jsem velmi skeptický, že je něco takového reálné.
Proč?
Protože se ještě nikomu na světě nepodařilo tak rychle transplantovat nervovou tkáň a napojit míchu. Cévy si myslím, že nebudou problém, tkáně taky ne, ale míchu nikdo neumí.
Co všechno by taková operace u živého člověka obnášela?
Abych se přiznal, já nevím, co přesně v té Číně zkoušeli, neboť tu technickou stránku věci neznám, ale umím si to představit. Ono to zas až tak složité není, je to anatomie. Musí se oddělit hlava něčím hodně ostrým a následně propojit s jiným tělem. Jenže mimo míchu je problémem také mozek. Ten je nejcitlivějším orgánem v těle, nesnese delší neprokrvení než pouhých pár minut. To znamená, že celý zákrok by musel být strašně rychle provedený, o čemž pochybuji, že tomu nyní tak bude. Ta poslední operace na mrtvém člověku trvala osmnáct hodin...
Takže nevěříte, že je možnost toho, aby operaci někdo přežil?
Ano, skutečně si zatím myslím, že se to nepodaří. Jsem toho názoru, že v budoucnu je pokrok určitě jistý, já osobně jsem pro to, aby se medicína dál posouvala, a nebráním se nějakému posunu vpřed. Nicméně doposud se nikomu nepodařilo vyřešit otázku napojení míchy a v tomhle bude podle mě kámen úrazu.
Je i nějaké riziko toho, že by hlava mohla odmítnout nové tělo, nebo naopak?
V tomhle směru si myslím, že by problém být nemusel. V dnešní době je už imunosuprese neboli léky, které brání odhojení. Ty jsou tak vypracované, takže tohohle bych se nebál.
Nicméně i přes veškerá rizika má o podstoupení první operace zájem těžce nemocný Rus Valerij Spiridonov, pro kterého je transplantace jedinou možnou záchranou. Myslíte si, že k zákroku skutečně dojde?
Ano, myslím si, že se ta operace určitě brzy zrealizuje. Pro něj je to poslední šancí, která by ho zachránila před smrtí, neboť mu jeho tělo pomalu odchází. Všechny tkáně mu vlivem spinální svalové atrofie odumírají. Pokud by se operace přece jen povedla, stále si nejsem jistý jeho pohyblivostí. Může zůstat ochrnutý, nebo dokonce mentálně narušený. Vzhledem k našim technickým možnostem je téměř nemožné, aby se někomu podařilo bezchybně napojit tak složitý konstrukt, kterým mícha bezpochyby je.
Pokud by se transplantace skutečně povedla, odkud by se brala potřebná těla lidem, kteří by chtěli zákrok podstoupit?
To je samozřejmě další strašný problém, který by se musel vyřešit. Jsem si jistý, že právě takové dárcovství celého těla, včetně všech orgánů, by poškozovalo čekatele na jednotlivé orgány a celkově se jedná o dost komplikovanou věc, která by nebyla možná všude. Záleží, jak se k tomu různé země později postaví.
Komu dalšímu by teoreticky operace mohla pomoci?
Určitě lidem, kteří mají problém s pohyblivostí a jsou připoutáni na invalidní vozíček. Pokud by se dařilo napojovat míchu, je tu také jistá šance pro lidi, kteří ji mají poškozenou. Ale to se uvidí až časem.
Jak dlouho si myslíte, že bude trvat, než se takové transplantace stanou skutečností?
Netroufám si odhadnout, kdy by to bylo možné. Myslím si, že to bude trvat ještě hodně let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.