Střevní infekce straší nejen turisty vyrážející do exotických oblastí, ale zejména obyvatele asijských a afrických zemí. Podle WHO vezme cholera každým rokem až pět milionů životů. Nyní to vypadá, že řešení této hrozby je jednodušší, než se zdá. A navíc dokáže pomáhat každému bez ohledu na věk, národnost či pohlaví.
Když lékař David Nalin viděl v roce 1968 umírat na následky dehydratace první dítě, rozhodl se, že svou kariéru zasvětí boji proti střevním infekcím. Jejich léčba sice existuje, ale v rozvojových a zaostalých oblastech Asie, Jižní Ameriky či Afriky není dostupná. "Léky se podávají nitrožilně pomocí infuze, ale tu nelze podávat v nesterilním prostředí. Navíc často tato možnost není v zapadlých vesnicích kvůli financím vůbec dostupná," vysvětluje David Nalin v reportáži televizní stanice CNN.
Se svým kolegou Richardem Cashem proto zasvětili mnoho let vynálezu léku, který bude díky své jednoduchosti dostupný úplně všem. A nyní to vypadá, že se to povedlo. Britský odborný časopis Lancet dokonce označil jejich práci za "zřejmě největší medicínský přínos tohoto století", lidé v Nepálu, Pákistánu a Bangladéši nazývají lék jako "Jeevan Jal" neboli živá voda.
Zpátky mezi živé
Nalin se svým týmem přišel s nápadem podávat lék ústy. Má to ale nevýhodu - každý potřebuje odlišně silnou dávku. Jak ale namíchat medicínu přímo v terénu? Nalinovo řešení zahrnuje kombinaci soli, vody a cukru, ze kterého lze umíchat roztok s látkami, které dokáží dehydrovaný organismus vrátit zpátky do života.
"Když do vesnice postižené cholerou dorazil po několika týdnech tým lékařů s nitrožilními infuzemi, dostalo přes tři tisíce pacientů tento roztok. Mortalita se během této doby snížila ze 30 procent na 3,6 procenta," uvádí ve své recenzi časopis Clinical Infectious Disease.
V současnosti prošel roztok klinickými výzkumy a Nival se svým kolegou se snaží rozšířit povědomí o "léčivém roztoku" i mezi turisty, kteří navštěvují zasažené či nebezpečné oblasti. Obyčejná sůl v kombinaci s cukrem a vodou by jim totiž mohla zachránit život.