Cukr, sůl a voda: medicína, která zachrání miliony životů

Zdraví
10. 5. 2013 14:45
Cholera si nevybírá. Postihuje pacienty jakéhokoliv stáří. Děti jsou však ohrožené nejvíce.
Cholera si nevybírá. Postihuje pacienty jakéhokoliv stáří. Děti jsou však ohrožené nejvíce.

Střevní infekce straší nejen turisty vyrážející do exotických oblastí, ale zejména obyvatele asijských a afrických zemí. Podle WHO vezme cholera každým rokem až pět milionů životů. Nyní to vypadá, že řešení této hrozby je jednodušší, než se zdá. A navíc dokáže pomáhat každému bez ohledu na věk, národnost či pohlaví.

Když lékař David Nalin viděl v roce 1968 umírat na následky dehydratace první dítě, rozhodl se, že svou kariéru zasvětí boji proti střevním infekcím. Jejich léčba sice existuje, ale v rozvojových a zaostalých oblastech Asie, Jižní Ameriky či Afriky není dostupná. "Léky se podávají nitrožilně pomocí infuze, ale tu nelze podávat v nesterilním prostředí. Navíc často tato možnost není v zapadlých vesnicích kvůli financím vůbec dostupná," vysvětluje David Nalin v reportáži televizní stanice CNN.

Se svým kolegou Richardem Cashem proto zasvětili mnoho let vynálezu léku, který bude díky své jednoduchosti dostupný úplně všem. A nyní to vypadá, že se to povedlo. Britský odborný časopis Lancet dokonce označil jejich práci za "zřejmě největší medicínský přínos tohoto století", lidé v Nepálu, Pákistánu a Bangladéši nazývají lék jako "Jeevan Jal" neboli živá voda.

Zpátky mezi živé

Nalin se svým týmem přišel s nápadem podávat lék ústy. Má to ale nevýhodu - každý potřebuje odlišně silnou dávku. Jak ale namíchat medicínu přímo v terénu? Nalinovo řešení zahrnuje kombinaci soli, vody a cukru, ze kterého lze umíchat roztok s látkami, které dokáží dehydrovaný organismus vrátit zpátky do života.

"Když do vesnice postižené cholerou dorazil po několika týdnech tým lékařů s nitrožilními infuzemi, dostalo přes tři tisíce pacientů tento roztok. Mortalita se během této doby snížila ze 30 procent na 3,6 procenta," uvádí ve své recenzi časopis Clinical Infectious Disease.

V současnosti prošel roztok klinickými výzkumy a Nival se svým kolegou se snaží rozšířit povědomí o "léčivém roztoku" i mezi turisty, kteří navštěvují zasažené či nebezpečné oblasti. Obyčejná sůl v kombinaci s cukrem a vodou by jim totiž mohla zachránit život.

Autor: - han -Foto: ČTK/AP/Ramon Espinosa

Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:32

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ