Nechutné zjištění
Čurají lidé do bazénů? Testy odhalily pravdu
02.03.2017 13:07 Původní zpráva
Kdo chodí pravidelně do veřejných plaveckých bazénů, asi by neměl pokračovat ve čtení. Testy totiž ukázaly, že je v nich o dost více moči, než bychom si všichni přáli. Ukázalo se totiž, že lidé do bazénů močí bez sebemenšího zaváhání. Přišel s tím server Guardian.
Vědci se ve výzkumu zabývali celkem jedenatřiceti různými veřejnými plaveckými bazény a vířivkami ve dvou kanadských městech a zjistili, že koncentrace je v nich až 570 krát větší než by měla být. "Naše studie potvrdila, že lidé močí do veřejných bazénů," prohlásila autorka výzkumu Lindsay Blackstocková.
Testy měřily koncentraci acesulfamu draselného, který se běžně nachází ve stráveném jídle a z těla se dostává v nezměněné podobě. Jeho přítomnost se prokázala ve všech zkoumaných bazénech.
Alespoň částečnou útěchou pro plavce může být fakt, že vířivky jsou na tom ještě o dost hůře. V osmi testovaných horkých lázních byla koncentrace moči ještě třikrát větší než v nejhorším ze zkoumaných bazénů.
Pro představu uvedli vědci ve výsledcích výzkumu dva konkrétní příklady. V bazénu o velikosti 830 000 litrů vody prokázali 75 litrů moči a v bazénu o polovinu menším se lidé koupali ve 30 litrech moči.
"Nepočítali jsme množství návštěvníků, takže nemůžeme odhadnout, kolik lidí denně se do bazénu vymočí," řekla Blackstocková. Test bohužel nedokázal ani přesněji určit, kteří návštěvníci si tiše ulevují přímo do vody místo toho, aby šli na toalety v šatnách.
"Chceme výzkum využít k tomu, abychom poučili veřejnost o řádné hygieně a chování ve veřejných bazénech," uvedla Blackstocková. "Měli bychom být ohleduplní k ostatním a na malou potřebu si odskočit vždycky na toalety."
Asi nikdo by se nepřiznal k tomu, že používá veřejný bazén i jako jednu velkou toaletu, ale výsledky výzkumu nejsou úplně překvapivé. Už dříve totiž v anonymní anketě 19 % lidí uvedlo, že si ve veřejném bazénu alespoň jednou ulevili.
Olympijští plavci se za to třeba vůbec nestydí. "Myslím, že na močení do chlorované vody nic není, je to automatické," řekl americký plavec Ryan Lochte před londýnskými olympijskými hrami v roce 2012. "Všichni močí do bazénů," dodal jeho kolega Michael Phelps. "Chlór to zabije, tak to nevadí.".
Ačkoli moč sama je sterilní, její sloučeniny včetně močoviny, čpavku a kreatininu reagují s bazénovou desinfekcí a mohou vést k problémům s dýcháním nebo očima. Dlouhodobé vystavování se těmto sloučeninám je spojováno třeba s astmatem u profesionálních plavců a pracovníků v bazénech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.