Žijte zdravě
Cvičení prospívá tělu a mysli. Ale kolik je dost?
30.11.2012 15:30 Původní zpráva
Sport patří do zdravého životního stylu, podporuje psychické i fyzické blaho těla. Jak často bychom se ale měli cvičení věnovat, aby se jeho vliv skutečně pozitivně projevil na našem organismu?
Stejnou otázku si položili vědci z Kalifornské univerzity, kteří se rozhodli některé teorie ověřit v experimentu na dvou skupinách lidí starších 50 let. První z nich měli problémy s pamětí, druzí byli zatím bez komplikací. Někteří z nich museli šest minut denně jezdit na kole, jiní dodržovali spíše pasivní životní styl.
"Viděli jsme, že jsou skutečně velké rozdíly mezi těmito lidmi. Sport výrazně změnil situaci k lepšímu zejména u lidí, kteří již některé kognitivní problémy měli," tvrdí vedoucí výzkumu Sabrina Segalová v odborném časopisu Journal of Azheimer´s Disease.
Z laboratorního rozboru slin a dalších vyšetření vyplynulo, že "sportovci" mají vyšší hladinu enzymu alfa amylázy, což je ukazatel přítomnosti hormonu norepinefrinu v těle. Ten se v těle uvolňuje ve stresových situacích a zlepšuje prokrvení mozku a nervové soustavy, roztahuje cévy v kosterních svalech, zlepšuje okysličování těla.
Podle některých hlasů je toto důvod, proč cvičení zlepšuje myšlení a paměť. Podle kalifornských lékařů přitom jejich měření prý potvrdila, že ke zlepšení fungování organismu stačí šestiminutový intenzivní pohyb.
Propotit tričko, nebo jen vystoupit o zastávku dřív?
Na objem zátěže mívají ale lékaři různé názory. Podle obezitologa Štěpána Svačiny je ideální, když člověk "dvakrát týdně propotí při sportu tričko". Diabetologové však vítají i maličkosti, které mají podle nich šanci snížit zdravotní rizika. "Nemusíte chodit několikrát týdně do posilovny. Stačí vystoupit o zastávku MHD dřív, jít se občas projít, vyjít schody místo použití výtahu," tvrdí Milan Kvapil z Fakultní nemocnice v Motole.
Kalifornští odborníci proto hledají odpovědi dál a oznamují, že nyní se chtějí zaměřit zejména na to, zda je změna dlouhodobá, zda sport může pomoci i pacientům s demencí, případně může nahradit užívání některých léků. "Jsem nadšená z výsledků, protože pracujeme se starší populací, která není často zapojována do studií," dodává Segalová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.