Britští vědci vyvíjejí lék, který by mohl pomoci statisícům pacientů s nemocným srdcem. Jeho výhoda spočívá v tom, že se oproti již zavedeným lékům nesnaží zvýšit srdeční rytmus, ale naopak jedno smrštění srdečního svalu časově prodlužuje. Srdce přitom potřebuje mnohem méně energie, a pracuje tak prý efektivněji.
Mohla by to být revoluce v léčbě srdečního selhání, kdy srdce nemocného nedokáže zásobovat okysličenou krví celý organismus. Současně se léky užívané při srdečním selhání zaměřují na to, aby se činnost srdce obnovila do předchozího stavu. Léčivo zvané Omecamtiv mercabil jde opačným směrem. Jeho cílem není zvýšit srdeční tlukot, ale časově prodloužit jednotlivá smrštění srdečního svalu.
Tím se zvýší objem okysličené krve, kterou levá komora vypumpuje do zbytku těla. Dosahuje toho pomocí srdečního aktivátoru, který prodlužuje působení myosinového vlákna na aktinové vlákno, jež se podílí na smršťování a natahování svalu levé komory. "Výzkum prokázal, že lék je bezpečný i pro nemocné pacienty, a ukázal, že odměřené dávky dokážou zlepšit srdeční funkci efektivněji než jiné léky," říká kardiolog z Hullské univerzity John Cleland v časopisu Lancet, kde byly výsledky projektu zveřejněny.
Dosavadní testy s tímto lékem byly prováděny na zdravých dobrovolnících. Současná studie se však zabývá 45 nemocnými pacienty z britské nemocnice při University of Hull. Přestože je zatím lék podáván ve formě krevních infuzí, do budoucna chtějí vědci použít pilulky, které se budou polykat.
Srdeční selhání: |
Je to stav, při kterém srdce nedostatečně zásobí tělo okysličenou krví. K tomuto problému může dojít náhle (akutní srdeční selhání) nebo probíhá již dlouhodobě (chronické). Onemocnění se projevuje dušností, poruchami srdečního rytmu a ve vážnějších případech může docházet ke zkolabování orgánů či otoku plic. Pacient musí dodržovat životosprávu, užívat léky a v některých případech je nutná i operace či přímo transplantace srdce. |