Prevence
Děti a alkohol. Stále jsme nad průměrem, jaké budou změny?
27.09.2018 05:55
K omezení pití alkoholu u dětí by mohla v Česku přispět regulace reklamy, úprava cen i prodeje alkoholických nápojů či kontrola případného pití při lékařských preventivních prohlídkách. Novinářům to řekli národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová a Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví, který se podílel na pravidelných mezinárodních studiích o užívání návykových látek mezi školáky.
Studie o dětech a jejich zdraví (HBSC) ze 36 zemí ukázala, že v Česku mezi lety 2002 až 2014 ubylo patnáctiletých, kteří pili alkohol. Stále jsou ale nad průměrem evropských států.
Tým národní protidrogové koordinátorky chystá českou strategii boje proti závislostem do roku 2027. Pracovní verzi dokumentu sepsal už předchůdce Vedralové Jindřich Vobořil, který z funkce odešel na konci července. Navrhoval mimo jiné výraznější zdražení alkoholu či využití procenta z daní z alkoholických nápojů, tabákových výrobků a hazardu na prevenci a léčbu.
"Konkrétní opatření nemáme ještě vydiskutovaná. Vycházíme každopádně i z doporučení Světové zdravotnické organizace," uvedla Vedralová. Podle ní strategie bude obsahovat také část, která se zaměří na problém alkoholu u dětí a mladistvých.
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje sedm zásadních kroků. Patří mezi ně omezení reklamy, snížení místní i cenové dostupnosti, dodržování legislativy či zvýšení povědomí o dopadech.
Podle Vedralová školní studie ukázala, že 89 procent šestnáctiletých míní, že alkohol je v Česku snadno dostupný. Strategie by se tak mohla podle doporučení WHO zaměřit na dosažitelnost "jak cenovou, tak místní", uvedla koordinátorka. Zmínila i reklamu na alkohol. "Z mého pohledu je právní úprava vágní v tom, co by reklama měla obsahovat. Zvyšuje pocit, že alkohol relaxuje," uvedla Vedralová. Podle ní by se měla posílit i prevence ve školách.
Na užívání alkoholu u dětí by se měli víc zaměřit i pediatři. Při preventivních prohlídkách by prováděli takzvaný screening, tedy sledování možného pití. Dětí by se při kontrole ptali na to, zda někdy měly alkohol, kdy naposledy a jestli si ho dali jejich vrstevníci. Pokud by zjistili vyšší riziko pití, přistoupili by k takzvané krátké intervenci neboli vysvětlení, poučení či k dalším opatřením.
"Čekáme v podstatě na to, aby se svým způsobem prosadilo, že by dětští lékaři při preventivních prohlídkách ve 13, 15 a případně 17 letech screening prováděli a krátkou intervenci s mladými lidmi vedli," řekl Csémy. Podle něj projekt mezi 55 pediatry, kteří vyšetřili přes tři tisíce dospívajících, potvrdil účinnost metody. Od pití může odradit osm až 15 procent mladých. "To je velmi významné," dodal Csémy.
Vedralová doplnila, že by krátkou intervenci měli víc využívat i lékaři při vyšetření dospělých. Výroční zpráva o užívání drog v Česku uvádí, že alkohol každý den pije asi 600 tisíc mužů a žen. Z nich 100 tisíc si dá denně pět a víc sklenic.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.