Chrápání a špatné dýchání během spánku může u dětí způsobovat nesoustředěnost a problémy s chováním. Nedostatek kyslíku během noci může vést až k poškození mozku, varuje nová rozsáhlá studie uveřejněná v odborném časopisu Pediatrics.
"Většinu rodičů nenapadne zmínit u praktického doktora fakt, že jejich potomek chrápe. U těchto dětí je přitom velmi často diagnostikována hyperaktivita a některé z nich dostávají dokonce zbytečně léky," tvrdí na serveru BBC Marianne Daveyová z Britské společnosti pro chrápání a spánkové apnoe. Z jejích zkušeností vyplývá, že pokud se chrápání odstraní, zmizí také některé problémy s chováním. To údajně potvrzuje i rozsáhlý výzkum, kterého se účastnilo 11 tisíc britských dětí ve věku od 6 do 69 měsíců.
Během šesti let lékaři sledovali kvalitu spánku uvedených dětí a pomocí rodičů se jim povedlo zmapovat i změny v jejich chování. Pozornost přitom zaměřili především na výskyt hyperaktivity, zvýšené agresivity, tendence porušovat pravidla, úzkosti, deprese a na kvalitu vztahů s vrstevníky nebo sklony pomáhat druhým.
Podle vedoucí projektu Karen Bonuckové z americké Yeshiva University se potvrdilo, že děti, které trpí problémy s dýcháním během spánku, mají až dvojnásobné riziko, že se u nich objeví problémy s chováním: "Nedostatek kyslíku totiž ovlivňuje mozek v několika rovinách: může vzrůstat množství oxidu uhličitého v přední kůře mozkové, může být narušen pravidelný spánkový rytmus nebo může být porušen hormonální systém, který mozku dodává potřebné látky."
Podle odborníků by se proto měli rodiče i praktičtí lékaři zaměřit na kvalitu spánku u malých dětí a v případě problémů je poslat raději na prohlídku k otolaryngologovi. Ve většině případů totiž dětského chrápání způsobují zvětšené nosní nebo krční mandle, což bývá poměrně jednoduše léčitelná zdravotní komplikace.