Cigarety, alkohol, hazard. Neřesti, ve kterých jsou české děti evropskými přeborníky. Podle poslední studie u nás kouří více než pětina mladých do patnácti let. Návykových zálib, jimž propadají, je ale daleko více.
Studenti, kteří těch pár hodin bez cigarety "nedali", z ní měli hrůzu. Říkali ji Nikotinová Xena. O velké přestávce pročesávala školní dvůr, okolní parkoviště i několik nedalekých křovisek. Hříšníky, jimž stoupal od úst kouř, odváděla do své kanceláře, kde následovala přednáška o škodlivosti nikotinu, a v případě recidivy nemilosrdná důtka.
Řeč je o ředitelce čtyřletého gymnázia, které před zhruba 15 lety navštěvoval jeden z autorů tohoto textu. "V sedmnácti mi tady čadit nebudete," opakovala razantně žena, jež se rozhodla vzít protikuřácký boj do vlastních rukou a popsaný hon na gymnazijní provinilce prováděla důsledně každý den. Věřila, že tím chuť na cigaretu nejednomu studentovi zkazí. Možná napořád. "Smrdíte a jednou na to umřete," zakončovala své osvětové seance v ředitelně.
Mozek v pokušení
Dnes by něco podobného mohli klidně dělat i její kolegové a kolegyně na základních školách. Podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) z roku 2016 začínají české děti s kouřením v průměru už v necelých dvanácti letech. Ze závěrů mezinárodního výzkumu GYTS, který nedávno zveřejnil Státní zdravotní ústav, pak vyplývá, že 21,2 procenta tuzemských žáků mladších 15 let v současné době pravidelně kouří nebo užívá šňupací tabák.
"V porovnání se zeměmi jako USA, Kanada či Austrálie je to více než dvojnásobek," podotýká lékařka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.