Bumerangová generace
Když se děti vracejí do hnízda, rodiče trpí
02.04.2018 06:30
Vyletěly z hnízda a po čase se vracejí k rodičům. Evropou se šíří nový fenomén generace bumerangových dětí. Procento dospělých potomků, kteří našli cestu zpět domů, je nejvyšší od roku 1996, odkdy se podobné výzkumy dělají. Přibývá také mladých užívající si "mama hotel". Česko není výjimkou.
Po namáhavém dni přicházíte z práce, otvíráte dveře svého bytu a v předsíni se válí pár rozházených bot. Jen o kousek dál stojí kufr a z kuchyně se ozve: "Mami, tati, jsem doma." Vidina pohodového víkendu je pryč. Domů se vám právě vrátilo dospělé dítě, o němž jste si až do této chvíle mysleli, že už nadobro vyletělo z hnízda. Vaše noční můra se právě zhmotnila.
Tento příběh zažívá v Evropě stále větší počet rodičů, jejichž potomci už dávno dosáhli plnoletosti a vydali se do světa. Buď na studia, nebo rovnou do pracovního procesu. Jenže po několika letech se jim zastesklo po starém domově a rodičovské péči. Podle nejnovější studie London School of Economics se takto chová zhruba čtvrtina Britů ve věku 25 až 34 let a podobný trend autoři pozorovali po celé Evropě včetně České republiky.
Trpící rodiče
Dobře to zná třeba paní Věra z Teplic, která má "na krku" svého mladšího - osmadvacetiletého - syna Filipa. "Po vysoké škole se vrátil a dosud žije společně s námi v rodinném domku," říká a vysvětluje, že jí soužití s potomkem zatím nijak zvlášť nevadí. Filip přitom má stálé zaměstnání a na poměry Ústeckého kraje i slušný příjem. Osamostatnění má prý výhledově v plánu. Takzvaný mama hotel ale nevyužívá bezplatně, na provoz společné domácnosti přispívá třemi tisícovkami měsíčně.
Britští ekonomové přitom původně zjišťovali, jak se žije lidem ve věku nad padesát let - co všechno ovlivňuje kvalitu jejich života. Vyšlo najevo, že právě návrat dětí do již prázdného hnízda ji dramaticky snižuje. Většina starších manželských párů, jejichž synové či dcery se jim nastěhovali domů, dokonce tuto událost srovnávala se ztrátou soběstačnosti spojenou se zestárnutím. "Když děti odejdou z domu, vztahy s jejich rodiči se významně zlepší a domácnost rodičů najde novou rovnováhu," uvedl Marco Tosi, jeden z autorů zmiňované studie. Padesátníci najednou mají spoustu volného času a daleko méně starostí. Věnují se svým dávným koníčkům a objevují nové aktivity včetně například sportu nebo cestování. Když se však ve dveřích objeví dospělé děti, rovnováha je tatam. Zvyšuje se napětí v domácnosti a častěji dochází ke konfliktům. Obě strany ztrácejí soukromí.
CELÝ ČLÁNEK A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.