V dnešní době plné technologií se děti na jakýkoliv úkol soustředí mnohem hůře než kdykoliv předtím. Na základě nedávného výzkumu by tento problém mohlo vyřešit oblékání do kostýmů. Informaci přinesl server dailymail.co.uk.
Experiment s názvem "Batman efekt" odhaduje, že děti mnohem lépe zvládají dlouhé a nudné úkoly, když jsou oblečeny v kostýmu superhrdinů a pohádkových postav. Šest výzkumných pracovníků, včetně Rachel E. Whiteové a Emily O. Pragerové z Hamiltonovy univerzity a Catherine Schaefeové z univerzity v Minnesotě, zkoumalo 180 dětí ve věku od čtyř do šesti let.
Na začátku výzkumníci děti informovali, že pokud se budou v průběhu úkolů nudit, mohou si jít hrát na iPadu v nedaleké místnosti. Skupinu 180 dětí rozdělili do tří skupin, přičemž první skupina byla kontrolní. Výzkumníci dětem řekli, aby se během úkolů ptaly samy sebe, zda skutečně pracují tvrdě. Další skupina měla za úkol totéž, pouze s tím rozdílem, že se měly samy sebe zeptat ve třetí osobě, například: "Pracuje Tommy tvrdě?" Děti, které byly v poslední skupině, měly na sobě kostým postaviček z populárních pohádek a filmů pro děti, například Batmana či princeznu Lociku. Potom se už zeptaly konkrétní postavičky, jejíž kostým měly na sobě, například jestli se Batman opravdu snaží.
RT @wef: I wonder what would happen if they did this experiment with adults. A super effect. Read more: https://t.co/iC0lNwbmaE pic.twitter.com/KwtOf5gus7 #success #focus #education #learning #ADHD #concentration #wellness #lifetsyle
- Beth Frates, MD (@BethFratesMD) 4. prosince 2017
Organizátoři dětem zároveň řekli, že jde o velmi důležitý úkol a že bylo by dobré, kdyby na něm pracovaly co nejdéle. Děti z první skupiny strávily většinu času na iPadu a děti ve třetí skupině, které se oblékly za superhrdiny a pohádkové postavy, odvedly největší kus práce. Druhá skupina, ve které si malí účastníci výzkumu pokládali otázku ve třetí osobě, splnila úkol z větší části než první, ale z menší než ta poslední.
Zatím neexistují důkazy, které by potvrzovaly, že takový postup při práci funguje i u dospělých. Závěry jsou však takové, že když se děti odpoutají od své vlastní činnosti, jsou produktivnější.