Zdánlivá hračka
Prací prášky v kapslích ohrožují děti
11.11.2014 13:34
Prací prášky v barevných kapslích jsou nebezpečné pro děti. I když usnadňují odměřování dávek do pračky, děti se jimi mohou otrávit, což se také poměrně často stává.
Podle studie dětské nemocnice v americkém Ohiu bylo v letech 2012 - 2013 v zemi hospitalizováno průměrně denně jedno dítě kvůli pozření kapsle. Americké toxikologické stanice pak obdržely celkem přes 17 000 hlášení o dětech mladších 6 let, které spolkly, vdechly nebo se jinak vystavily pracím práškům. Skoro dvě třetiny dětí přitom měly mezi 1 a 2 roky.
"Tobolky pracího prášku jsou malé, barevné a mohou pro malé dítě vypadat jako cukrátko. Může trvat jen pár sekund, než ji dítě vezme, otevře a spolyká toxické chemikálie, nebo si je vetře do očí," varuje spoluautor studie doktor Marcel J. Casavant z nemocnice v Ohiu. "Kdybych byl dítě, určitě bych to zvedl a hrál si s tím. Vypadá to, jako by to bylo dělané pro malé děti, aby si měly s čím hrát," dodal pro server Fox News.
Téměř polovina dětí (48 procent) po pozření prášku zvracela, kašlání a dušení následovalo v 13 procentech případů. Bolest očí a podráždění přišly v 11 procentech případů, ospalost a letargie v sedmi procentech a zarudlé oči a zánět spojivek rovněž v sedmi procentech.
Zvracení je klasickým příznakem požití tekutin a prášků, v případě požití kapsle byly následky často horší. Děti musely být často hospitalizovány a intubovány a výjimečně upadly do komatu. Některé měly problém zůstat vzhůru nebo se jim změnil duševní stav. Jedno dítě dokonce zemřelo.
Jako opatření Casavant doporučuje jednoduše upustit od používání kapslí, nebo je uchovávat na dítěti nepřístupném místě. Dodává ale, že většina případů se stala, když byl prášek zrovna používán, a ne, když se dítě "vloupalo" do koupelny. Doporučuje také výrobcům, aby používali méně toxické chemikálie.
"Když se podíváme na obsažené látky, je těžké pochopit proč děti upadají do bezvědomí... Nechápeme, které chemikálie to způsobují," říká Casavant.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.