Jednoduchý test dokáže už na porodním sále předvídat, jak si právě narozený človíček povede ve škole. Alespoň to tvrdí švédští vědci, kteří ve své studii využili světově rozšířený novorozenecký test základních životních funkcí. U dětí, které v něm nedopadnou dobře, se prý zvyšuje riziko budoucích vzdělávacích problémů.
Apgar skóre je test, který se od padesátých let používá na porodních sálech po celém světě včetně Česka. Lékaři testují životní funkce narozených miminek v první a páté minutě života a zaznamenávají na desetibodové stupnici jejich stav. Tím získají přehled, zda se dítě narodilo zdravé a jeho vývoj se dá označit jako bezproblémový, nebo bude vyžadovat speciální péči.
Apgar skóre |
Mezinárodně uznávaný test se používá pro zjištění stavu novorozence. Má pět parametrů, na kterých lze získat deset bodů. Nad osm bodů je dítě zdravé, naopak tři a méně bodů ukazují prý na kritický stav. V testu se sleduje srdeční frekvence, dýchání, svalové napětí, barva kůže a reakce na podněty. |
Lékařka Andrea Stuartová z Central Hospital v Helsinborgu ve své studii tvrdí, že pomocí tohoto testu lze předpovídat, jak si dítě povede ve škole. Okolnosti, které zohledňuje Apgar test, totiž hrají roli ve vývoji mozku a kognitivních funkcí. "Není to test sám o sobě, který umí předvídat, ale jevy, které bere v potaz," říká Stuartová na serveru msnbc.com.
Se svými kolegy porovnala školní výsledky s Apgar testem u 877 tisíc švédských dětí. Ze závěru vyplývá, že kdo se u desetibodového testu umístil pod hranicí sedmi, má dvojnásobné riziko, že začne chodit do pomocné školy. Podle Stuartové lze tímto způsobem odhalit, co může mít na kognitivní schopnosti vliv.
Odborníci však upozorňují, že ne každé dítě, které nedopadlo na porodním sále nejlépe, bude mít školní problémy. Jde totiž zejména o děti, které se dusily, narodily se dříve nebo jejich matky užívaly drogy. "Děti kvůli tomu nesmějí být stigmatizované. Mnohé z nich se nebudou od svých vrstevníků lišit," upozorňuje Stuartová.