Doba jídlová
Dokonalá strava. Spolkly nám diety zdravý rozum?
12.03.2015 06:15 Původní zpráva
Maso je základ! Nejezte maso! Pšenice je zlo! Žvýkejte obilí a cucejte jablečný ocet! Západní civilizace má novou vášeň - honbu za dokonalou stravou. Čím víc v době jídlové prahneme po zdravých potravinách, tím víc jsme zmatení a tloustneme. Staly se diety novým náboženstvím? A spolkly náš zdravý rozum?
Amarouny. Kdo viděl legendární český seriál Návštěvníci, nikdy na ten kulinářský zázrak nezapomene. Když si chtěli jeho hrdinové, lidé z 500 let vzdálené budoucnosti, pochutnat, měli lehkou práci. Do hrnce dali pastu a ta se sama proměnila v třaslavou hroudu. Z té se pak vynořovala tu jitrnice, tu koláče. Bublalo to, škvařilo se to a - voilà! Na světě byla huspeninová kostka, ve které bylo zakleto všechno, nač přišla chuť.
Jistému Jakubovi Krejčíkovi bylo možná líto, že amarouny nejsou skutečné. Tenhle třicetiletý chlapík totiž vstupuje na trh s vynálezem, který je nápadně připomíná. Krejčík si všiml, že přibývá lidí, kteří se přímo úzkostlivě zajímají o to, co vloží do úst. Slovo bio je pro ně něco jako modlitba a éčka naopak poselství z pekel. Krejčík proto představil vskutku neotřelý způsob stravování. Jeho směs s názvem Mana prý obsahuje všechno, co lidské tělo potřebuje. Nač se otravovat žvýkáním nedokonalých pokrmů, když lze bezpečně sosat koktejl vyrobený ze stoprocentně superzdravých superpotravin?
"Mnoho lidí bere jídlo jako nutné zlo a mnoho jich je kvůli stavu potravin naštvaných. Chtějí prostě jistotu," tvrdí podnikatel. Je to nakonec správný postřeh. "Jídlo dnes dokáže mnoho lidí úplně ovládnout. Na to, co snědí, myslí od rána večera a nakonec se jejich život doslova scvrkne na talíř," říká profesorka Hana Papežová z Psychiatrické kliniky 1. LF Univerzity Karlovy, která se dlouhodobě zabývá léčbou lidí s poruchou příjmu potravy.
Nepomáhá přitom jen těm s anorexií nebo bulimií, v této oblasti přibývají zbrusu nová onemocnění - záchvatovitá přejídání, noční přejídání nebo takzvané uždibovaní. Těm, kteří by si nekousli do ničeho, o co se jen otřela zlá chemie a nad geneticky modifikovanými potravinami se třikrát pokřižují, se odborně říká ortorektici. "Žijeme v době přebytku a nevíme si s ním rady. Potřebovali bychom se v přístupu k jídlu vrátit na stromy," míní psycholožka Iva Málková, zakladatelka společnosti Stob (Stop obezitě).
CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU INSTINKT, KTERÉ VYCHÁZÍ V ČTVRTEK 12. BŘEZNA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.