Výzkum
Jste obézní? Možná za to může stres
07.03.2017 05:55 Původní zpráva
Tloustnete, i když se nepřejídáte? Možná za to může stres. Vědci přišli s dosud nevídaným výzkumem, který se zabýval dlouhodobě hladinou hormonu kortizolu v krvi. Snažili se zjistit, jestli dlouhodobé vystavování se stresu může způsobovat tloustnutí. Přišel s tím server The Guardian.
Měření kortizolu v krvi je v dlouhodobém horizontu složité, protože v čase velmi kolísá. Tradičně se měří přímo z krve či moči, ale to neumožňuje sledování v delším čase. Vědci při novém výzkumu přišli s měřením hladiny zmíněného hormonu z vlasů. Dobrovolníkům odebírali vzorek vlasů co nejblíž k hlavě a měřili jeho hladinu nahromaděnou za dva měsíce.
Při měření vědci zjistili, že silnější lidé měli kortizolu v krvi daleko více. Dlouhodobý stres zvyšuje úroveň tohoto hormonu v krvi. Znamená to tedy, že můžeme propojit obezitu se stresem, a jestli ano, co s tím můžeme udělat?
Myšlenka jako taková není nová. Kortizol produkují v podstatě játra a hraje životně důležitou roli při udržování glukózy v krevním řečišti na stabilní úrovni. Když se dostaneme do stresu nebo jsme ohrožení, hladina kortizolu se zvýší a s ní i produkce glukózy ze zásobníků v játrech. Historicky je tomu tak proto, abychom měli víc energie na to, bojovat nebo utíkat jako o život. Příliš mnoho kortizolu však znamená příliš mnoho glukózy v oběhu. Když se nespotřebuje, ukládá se v tucích.
Linie mezi stresem, kortizolem a obezitou je zajímavá, ale zatím jí vědci plně nerozumějí. Způsobuje nadváha stres, který se mění v kortizol? Nebo zvýšená hladina kortizolu způsobuje obezitu? Tuhle rovnici vědci zatím nerozluštili, a dokud se jim to nepovede, nebude možné obezitu léčit jednoduchým způsobem.
Předpoklady k nadváze mohou ovlivňovat i geny. Stejně jako může být člověk kuřák a nikdy ho nepotká rakovina plic, může být člověk naprosto zdravý a zároveň obézní. Profesor Haja Kadarmideen z univerzity v Copenhagenu identifikoval tři geny, které zřejmě ovlivňují, kam se tuk ukládá. Oponuje mu ale John Mathers z univerzity v Newcastlu. "Genetika není v souvislosti s obezitou tolik důležitá. Několik málo lidí může mít k obezitě díky vrozeným vlohám sklony, ale většina silnějších lidí nemá žádnou genetickou tendenci k tloustnutí," vysvětluje.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.