Boj s nadváhou
Obézní Češi v područí diet. Víme, které zabírají
04.01.2016 05:15 Původní zpráva
Nový rok je tu a spolu s ním i tradiční předsevzetí. Nejvíce Čechů si přeje zhubnout. A kvůli svému snu se nebrání ani dietám, nad nimiž odborníci jen nevěřícně kroutí hlavami. Na co si dát pozor?
Nejste spokojeni se svou postavou a rádi byste zhubli? Nejste sami! Zlepšit své tělesné proporce si totiž v roce 2016 přeje podle exkluzivního průzkumu agentury Médea Research pro TÝDEN takřka čtyřicet procent Čechů. Až daleko za hubnutím následuje například věnování se své partnerce či partnerovi nebo rodině (zhruba každý desátý Čech). I letos na nás přitom bulvární a lifestylová média chrlí jednu zázračnou a "osvědčenou" dietu za druhou. Jenže lékaři varují: v některých případech si můžete dokonce i natrvalo poškodit své zdraví.
Podle řeckého způsobu
Pavla Gurčáková z Ostravy bojuje s nadbytečnými kily už pět let. Prakticky od doby, kdy porodila druhé dítě. O tématu diet dokáže hovořit hodiny. Zkusila jich prý už více než deset. Zatím s pramalým výsledkem.
"Většinou dám na internetová fóra, kde si obyčejné ženy vyměňují své zkušenosti. Děvčata tam publikují fotky před dietou a pak po dietě. Často jsou to až neuvěřitelná srovnání," uvádí žena s tím, že jí ale zatím nic nepomohlo. Nyní proto zkouší další dietu, o níž se jí zmínila kamarádka a o které si pak četla i na zahraničních serverech. "Držela ji prý například Jennifer Aniston, herečka ze seriálu Přátelé. Má figuru jako dvacetiletá, i když je jí už čtyřicet šest let. Tak snad budu do léta taky krásná," usmívá se dvojnásobná maminka.
Herečka se o svém dietním plánu rozhovořila v americkém listu The Huffington Post. Z velké části čerpá z řecké diety, která spočívá ve stravování podle tradičních (ale stále aktuálních) zvyků Řeků, díky čemuž jsou jedním z nejzdravějších národů Evropy. Gurčáková proto zcela vynechává klasickou českou kuchyni, místo řízků či svíčkové jí ryby (a to až pětkrát týdně) a prakticky vše dochucuje panenským olivovým olejem. Dieta není levná, avšak je účinná. První kila prý již shodila. Jakmile jí ale ryby na sto způsobů přestanou chutnat, pravděpodobně znovu přibere. Takzvaný jo-jo efekt totiž hrozí takřka u všech redukčních diet.
Vysoká cena za obezitu
Obezita je u nás stále zásadnějším problémem. Češi jsou podle posledních srovnání Organizace spojených národů nejtlustším národem v Evropě. Stát vydá každý rok na léčbu následků obezity a nezdravého životního stylu 500 miliard korun. Částka vyznívá strašidelně, ale odpovídá stavu české populace.
"Do tohoto odhadu započítáváme náklady vznikající v důsledku léčby nemocí a dále také nezdravotní národohospodářské ztráty, mezi něž můžeme zařadit například náklady na pracovní neschopnost, snížené odvody daní a na pojištění, náklady na invalidní důchody či sníženou ekonomickou aktivitu," uvedla pro TÝDEN vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu Marie Nejedlá.
Už více než milion Čechů muselo řešit obezitu u lékaře. Největší problémy mají podle statistik Ústavu zdravotnických informací obyvatelé severních Čech, s chorobnou tloušťkou se tam potýká dokonce každý sedmý dospělý člověk. Obezita je jednoduše dnešní mor.
"Člověk má vyvinuté velmi důmyslné mechanismy, jak se vyrovnat s nedostatkem potravy, ale prakticky mu chybí obranné reakce před nadbytečně přijímanými kaloriemi," vysvětluje expert Libor Vítek ve své knize Jak ovlivnit nadváhu a obezitu. Dnešní hektická doba přitom velmi omezuje množství volného času, který lze využít ke sportování či plánování pestrého stravování. To vše vede k tomu, že Češi fyzicky strádají a místo kvalitního jídla se spokojí s rychlým občerstvením. Následně se musejí potýkat se zdravotními komplikacemi, jako jsou srdeční obtíže, cukrovka či dýchací onemocnění.
Celebrity radí
Nikoho pravděpodobně nepřekvapí, že více se o svoji postavu zajímají ženy. "Zatímco pouze necelá třetina mužů by chtěla vypadat lépe než dosud, mezi ženami činí tento podíl 57 procent," shrnuje výsledky průzkumu pro TÝDEN Jan Macík z Médea Research.
Nelze ale říci, že by českých žen bylo obézních více než mužů.
"O rady skutečně stojí daleko více ženy. Nicméně problematika nadváhy a obezity je statisticky velmi podobná u obou pohlaví," uvádí Margareta Iliopulosová z pražského Institutu dietologie a výživy. Jednoduše - pánů s nadváhou je tolik jako žen. Ale na rozdíl od něžnějšího pohlaví to tolik neřeší. Proto nepřekvapí, že se i v rámci nových diet setkáváme s jejich propagátory spíše z řad žen. Vyznat se v nich není jednoduché. Podle expertů existuje již více jak tři tisíce různých dietních programů.
Kompletní žebříček nejpopulárnějších světových diet včetně jejich kladů i záporů hledejte v novém vydání časopisu TÝDEN, které je právě v prodeji.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.