Šneci jsou zvláštní stvoření, která většinu z nás příliš nezajímají. V Japonsku, zemi všech inovací, však přišli s jejich praktickým využitím. Tito zajímaví plži totiž údajně omlazují pokožku a přidávají na kráse. V Tokiu můžete zajít do lázní, kde vám hlemýždě přiloží k obličeji, a vytvoří tak speciální pleťovou masku, všiml si server Daily Telegraph.
Klíčem ke kráse je sliz, který za sebou lezoucí plži zanechávají. Je prokázané, že obsahuje proteiny, antioxidanty a kyselinu hyaluronovou, která pomáhá pleti udržovat vlhkost, snižuje její zánětlivost a odstraňuje odumřelé částečky kůže. "Toto je jediné místo v Japonsku, kde můžete vyzkoušet živou šnečí masku," říká Yoko Minamiová, obchodní ředitelka salonu Clinical. "Hlemýždí hlen může napomáhat reprodukci obličejových kožních buněk, tudíž předpokládáme, že napravuje narušenou pokožku. Zajímavé je, že šnečí sérum pozitivně působí na kůži poničenou ultrafialovým zářením, s čímž se potýkají především horolezci," pokračuje asistentka Kinamiová.
Dieta pro šnečí léčitele
V salonu momentálně mají pět šneků pocházejících od místního chovatele. Drží je v dobře vybavených klecích a k jídlu dostávají prý pouze organickou biozeleninu - mrkev, čínskou listovou hořčici komatsuna, špenát a švýcarský mangold. Tato strava udržuje šneky zdravé.
Hodinová terapie se jmenuje Šnečí kůra pro celebrity a v přepočtu stojí téměř pět tisíc korun. Nejprve vám asistentka omyje obličej a následně na tváře a čelo položí připravené hlemýždě. Ti se pak rozutečou rychlostí pěti kilometrů za hodinu, zanechávajíce za sebou lepkavý sliz, popisuje Daily Telegraph. Celý proces je přitom doprovázen masážemi a použitím přístrojů, kterými se asistentky ujišťují, že sliz skutečně proniká do kůže. Navíc je možné zakoupit si krém obsahující šnečí sekret, jejž si před dvěma lety oblíbili prý zejména Jihokorejci.
S využitím šneků k léčebným účelům přitom začal už 400 let před Kristem Hippokrates, který k léčbě kožních zánětů používal právě hlemýždí sliz smíchaný s kyselým mlékem.
Šnek proti vyrážce i zlomenině
Z diskusí na českých serverech vychází, že existuje více běžných uživatelů, kteří pomocí šneků léčí kožní problémy svých dětí (vyrážky apod.). Všeobecně se hovoří o tom, že nejlepší je pro tyto účely africký šnek achatina neboli oblovka, který dorůstá do velkých rozměrů. Japonci však používají šneky obyčejné, zahradní. Hojivý je údajně i sekret hlemýždě kropenatého, který úspěšně hojí a zjemňuje např. rány na rukou vzniklé manuální činností.Na výzkum oblovek se už před třinácti lety zaměřil britský profesor Christopher Viney ze skotské Heriot-Watt University. Podle BBC přišel na to, že jejich sliz obsahuje neobvyklé krystalky kalcitu. Vědci si všimli, že se šnek rychle vysuší, ztvrdne a vytvoří epiphragmu - prodyšný pevný kotouč z fosforečnanu vápenatého a slizu vyloučeného šnekem přes ústí ulity. Hlemýžď jím ulitu uzavře a ukládá se ke spánku. Šnečí sliz obsahující všechny výše zmíněné látky podle všeho blahodárně působí na zlomeniny kostí.