Čas na injekci
Dospělí zapomínají na očkování, dávají přednost dětem
03.03.2011 11:18 Původní zpráva
Lékaři varují: nestačí nechat naočkovat jen své děti, klíšťová encefalitida hrozí i dospělým. Podle posledních statistik sice stoupá proočkovanost dětské populace, ale dospělí a zejména senioři nejsou chráněni skoro vůbec. Podle České vakcinologické společnosti je právě na začátku roku nejvhodnější doba pro injekci.
Každým rokem se v Česku nakazí průměrně 650 osob klíšťovou encefalitidou. Tato nemoc oslabuje imunitní systém, zasahuje nervy i mozek a může znamenat i několikatýdenní hospitalizaci. Pokud infekce pronikne i do mozkové tkáně, jde pacientovi o život. Přesto se podle zástupců České vakcinologické společnosti většina Čechů očkování vyhýbá.
Celková proočkovanost se pohybuje kolem 16 procent, což je ve srovnání se sousedním Rakouskem více než pětkrát méně. "Zejména v letních měsících jsme vystaveni největšímu riziku, protože nejen děti tráví čas venku. Důležité je proto nechat se včas naočkovat, právě teď v chladných měsících roku je totiž nejvhodnější čas," tvrdí předseda vakcinologické společnosti Roman Prymula. Očkování se skládá ze tří dávek, přičemž očkovaný je chráněn již po druhé injekci.
Podle něho sice rok od roku stoupá počet dětí, které rodiče chrání pomocí očkování, ale na sebe dospělí stále zapomínají. Nejvíce dětí je chráněno ve věku 7 - 12 let (36 procent), očkovaných osob ve věku 50 až 59 let je pouze 12 procent a lidí starších 70 let dokonce jen 7 procent. "Prevence u seniorů je důležitá, jsou totiž vzhledem k vyššímu věku považováni za nejrizikovější skupinu. V případě nákazy u nich onemocnění probíhá hůře a častěji zůstávají trvalé následky," vysvětluje Prymula.
Podle odborníků je to dáno tím, že starší lidi již většinou trápí další zdravotní potíže, které průběh nemoci komplikují a znesnadňují léčbu. "Polovina našich pacientů je starších 52 let, trápí je cukrovka, jsou po infarktu," vysvětluje primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Václav Chmelík. Podle něho by proto lidé neměli s očkováním otálet .
Jak se projevuje klíšťová encefalitida? |
Inkubační doba trvá 7-14 dní. Nejprve připomíná lehkou chřipku s tradičními projevy, jako jsou bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost, bolest svalů a kloubů. Poté zpravidla následuje období bez příznaků. Ve druhé fázi nastupují silné bolesti hlavy provázené horečkou a třesavkou, zvracením - a při poškození nervového systému také k ztuhlosti svalů na šíji, závratím, nervové obrně, poruchám spánku a paměti. Jestliže je napadena mozková tkáň, hrozí i trvalé následky, mezi něž patří obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, sexuálních funkcí (zvláště u mužů) a deprese. Ve výjimečných případech může dojít i k úmrtí.
|
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.