Exotické léto? Před cestou očkování, do kufru léky
02.06.2010 08:00
Nezapomínejte na očkování, připomínají odborníci lidem, kteří se chystají na dovolenou do exotických zemí. Posílení imunity očkováním by měli dovolenkáři zvážit, i když koupili zájezd třeba "jen" do Řecka nebo do Chorvatska. Zapomínat by cestovatelé neměli na základní léky a repelent.
Při koupi zájezdu na poslední chvíli je lepší očkovat se pozdě než vůbec. Vhodné je také zajistit se na cestu proti průjmům, či naopak zácpě, přibalit živočišné uhlí a další léky.
Epidemiolog Rastislav Maďar doporučuje nechat se očkovat proti žloutence typu A i před cestou třeba do Chorvatska nebo do Řecka. "Očkovat by se měli všichni, protože po návratu mohou tuto infekční nákazu přenést na svou rodinu nebo kolegy," řekl. Nebezpečná podle něj může být už jen cesta na dovolenou. Na letišti člověk potkává řadu lidí, sahá na kliky a podobně.
Tyfus číhá v jídle na ulici
Pro cesty mimo Evropu doporučuje u dospělých kombinovanou vakcínu proti žloutence typu A i B. Dobrodružnější povahy, které rády putují "na vlastní pěst" a místo večeře v hotelu raději volí alternativní typ stravování, by neměly vyjíždět bez očkování proti břišnímu tyfu. Jedna dávka zajistí ochranu až na tři roky. Nemoc se přenáší stejně jako žloutenka A hlavně vodou, špinavýma rukama či na toaletě.
Pro ochranu před žloutenkou A a břišním tyfem stačí jedna návštěva očkovacího centra 14 dní před odjezdem. Obě vakcíny se aplikují souběžně, každá do jiného ramene. U kombinované vakcíny proti žloutence A i B je vhodné začít už šest týdnů před odjezdem. Současně s první dávkou, případně po měsíci s druhou, se v případě potřeby podá i vakcína proti břišnímu tyfu. Kdo vyráží na dovolenou v chladnějším období roku, měl by myslet i na očkování proti chřipce a pneumokokovým infekcím.
"Při cestách do zahraničí by měli lidé dodržovat hygienické návyky a vyhýbat se nebalené vodě, ovoci a zelenině bez slupky, syrovému masu a nepasterizovaným mléčným výrobkům," radí odborník na léčbu zažívacích potíží Marek Beneš. Pozor je třeba dávat také na kostky ledu v nápojích.
Přibalte i repelent
Zejména večer a na noc je prý vhodné používat repelenty. Ve Středomoří se vyskytuje virová horečka papataci, kterou přenášejí drobní noční pakomáři. Nemoc připomíná chřipku a trvá většinou čtyři dny. Repelenty mohou nákaze a pokažené dovolené zabránit, vysvětlil.
Kdo vyráží na cesty, sníží riziko zdravotních problémů na minimum, když navštíví odborného lékaře v některém z očkovacích center. Zde mu sestaví nejen přesný plán očkování, ale cestovateli doporučí také léky a ochranné prostředky a seznámí ho i s ověřenými postupy.
ČTĚTE TAKÉ: Když vlasů není 100 tisíc. Fakta o plešatění
Foto: www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.