Smrtelná nemoc
Experimentální léčba eboly začala. Má spasit pacienty v Kongu
14.08.2018 14:15
V Kongu zahájili experimentální léčbu nakažených ebolou. S odvoláním na konžské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Nové případy onemocnění se v provincii Severní Kivu objevily na začátku srpna, podle úřadů se nákaza nyní rozšířila i do sousední provincie Ituri.
Na ebolu, která se poprvé objevila na severu Konga v roce 1976, stále neexistuje definitivně schválený lék. Virus způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na něj může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu.
Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že v zemi se dosud objevilo 57 závažných případů onemocnění horečkou. Úřad zároveň potvrdil, že ve 30 z nich se jednalo o ebolu, u dalších 27 je to pravděpodobné. Vysokým horečkám už podlehlo 41 lidí, z nichž 14 v důsledky eboly.
Konžské úřady nyní poprvé zahájily experimentální léčbu nemoci s pomocí přípravku zvaného mAb114, který vyvinuli američtí zdravotníci. Vakcína vyrobená z kompletního viru eboly byla úspěšně vyzkoušena na opicích.
Vědci při vývoji přípravku odstranili klíčový gen známý jako VP30, který viru umožňuje vytvářet protein nezbytný pro reprodukci v napadených buňkách. Virus eboly má pouze osm genů a stejně jako většina virových činitelů závisí na molekulárním mechanismu jiných organismů, aby se mohl rozmnožovat a šířit infekci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.